Středa

10. srpna 2022

Nyní

14°

Zítra

13°

Svátek má

Kvůli haváriím na horkovodech budou tisíce lidí v Hradci bez tepla

20. 10. 2020

page.Name
Nepříjemná zpráva zasáhla Hradec Králové. Několik tisíc lidí ve městě bude od zítřejších 22 hodin až do pátečního odpoledne tepla a teplé vody. Příčinou jsou tři poruchy na horkovodech společnosti Elektrárny Opatovice (EOP), které budou muset být opraveny. Výpadek postihne odběratele v centru města v okolí Resslovy ulice, ve čtvrti Třebeš a v části sídliště Moravské Předměstí.

Nejkomplikovanější porucha je na primárním horkovodu o průměru dvacet centimetrů v Resslově ulici u Labského mostu, která postihne obyvatele osmi ulic. „Část potrubí zasahuje do vozovky a je poměrně hluboko,“ uvedla mluvčí EOP Hana Počtová. Dělníci již dnes v místě začali s výkopovými pracemi.

Na sídlišti Moravské Předměstí a v sousední čtvrti Třebeš jsou na horkovodech dvě poruchy, jejichž oprava se dotkne obyvatel sedmi ulic. Předpokládaný konec odstávky je ve čtvrtek v 19 hodin.  Situace způsobil i komplikace v dopravě, protože Resslova ulice je součástí hlavního městského dopravního okruhu. Řidiči se uzavřenému místu musejí vyhýbat po objížďkách. Porucha by měla být odstraněna do pátečních 16 hodin. Dopravní omezení v místě poruchy by měla trvat do 13. listopadu.

EOP v létě neudělaly tradiční tlakovou zkoušku horkovodních rozvodů, jejímž cílem je zjištění případných netěsností a jejich oprava před zahájením topné sezony. Podle Počtové EOP od zkoušky letos upustily kvůli velkému rozsahu prací spojených s výměnou turbíny TG5 v opatovické elektrárně. „Bezpečnostní opatření spojená s touto realizací neumožnila provést zkoušku těsnosti bez ohrožení bezpečnosti práce našich a externích zaměstnanců. Harmonogram prací navíc neumožňoval přesun na jiný termín mimo topné období,“ prozradila.

Jak dále uvedla, zkoušku budou EOP nadále dělat po letošním dokončení výměny turbíny TG5, a to v obvyklém období po skončení topné sezony. S většími poruchami na horkovodní soustavě se EOP v Hradci Králové naposledy potýkaly v březnu 2006, kdy se na různých místech postupně objevily tři poruchy. Při jedné z nich se v jednu chvíli krátkodobě ocitlo bez dodávek tepla téměř 50 tisíc lidí.

Poslední velká havárie postihla opatovickou soustavu v listopadu 2002, kdy zřícená střecha opatovické elektrárny vyřadila z provozu všech šest kotlů. Havárie téměř na dva týdny zasáhla 200 tisíc lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Nejhorší situace byla v Hradci Králové, kde nefungoval žádný záložní zdroj.

Hlavním dodavatelem tepla v Hradci Králové je městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která teplo nakupuje od EOP a prodává ho svými rozvody konečným odběratelům. Takto zásobuje 24 tisíc domácností s 80 tisíci lidmi. Do některých částí Hradce Králové dodávají teplo přímo i EOP a na trhu městské firmě konkurují.

ČTK
Ilustrační foto: eop.cz, matex.org