Pátek

3. února 2023

Nyní

Zítra

-4°

Svátek má

Omezení provozu kolejí univerzity provázejí zmatky kvůli novému vyjádření Plagy

13. 10. 2020

page.Name
Na základě včerejšího vyjádření ministerstva školství mělo dnes dočasně opustit vysokoškolské koleje Univerzity Hradec Králové (UHK) asi 550 studentů. Omezení jejich provozu však doprovázejí zmatky. Zřejmě se to totiž změní vzhledem k dnešnímu vyjádření ministra školství Roberta Plagy na twitteru, kdy povinnost zmírnil.

„Studenty jsme už ale informovali, že musí opustit koleje s tím, že se to netýká některých včera zveřejněných výjimek. Jako třeba studentů, kterým může být uložena pracovní povinnost. Poté se dozvíme, že je další výjimka, je to velmi nepříjemné, už to řešíme,“ řekl dopoledne mluvčí UHK Jakub Novák.

Vláda v pondělí rozhodla, že kvůli zhoršující se situaci kolem šíření koronaviru od středy nesmí být na kolejích ubytovaní studenti, kteří mají bydliště jinde v České republice. Výjimku mají studenti s nařízenou pracovní povinností, studenti lékařských oborů či ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi na školách. Podle dnešního vyjádření ministra ale mohou zůstat i studenti, kteří se domů vrátit nemohou, nebo jsou v karanténě.

Pondělní zpřísnění opatření mezi studenty UHK vyvolalo nejistou, vlnu nevole, ale i obavy, zjistila dnes dopoledne na místě ČTK. „Absolutně to nechápu, může to ještě přinést komplikace. Navíc je to hrozně narychlo. Jsme z různých míst, pokud bychom covid měli, akorát to rozvezeme,“ uvedla studentka třetího ročníku UHK, která je ze středních Čech.

Koleje UHK byly v pondělí, kdy byla nová opatření oznámena, obsazeny z 90 procent. K dnešnímu ránu bylo na kolejích UHK okolo 700 ubytovaných studentů. Z toho asi stovka připadá na studenty, kterým by mohla být uložena pracovní povinnost, další padesátka z celkového počtu připadá na zahraniční studenty.

ku gcm
ČTK
Ilustrační foto: uhk.cz