Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Také v Hradci Králové rozsvítily „majáky kultury" divadla či galerie

13. 10. 2020

page.Name
Filharmonie Hradec Králové, Muzeum východních Čech, Klicperovo divadlo, Divadlo Drak, Galerie moderního umění a Centrum uměleckých aktivit Impuls. Tyto kulturní instituce krajského města se včera připojily k iniciativě Maják pro kulturu a rozsvítily světelné sloupy jako majáky české kultury. Magistrát jim vyšel vstříc tím, že v době rozsvícení světel ztlumil nebo zhasl veřejné osvětlení.

Akce, která symbolicky poukazuje na paralýzu kultury v době opatření proti pandemii, se koná po celém Česku. Světelné sloupy se rozsvítily v místech, kde by to za normálních okolností kulturou žilo. „Nejde o protest proti vládním nařízením. Jde hlavně o symbolické upozornění na současnou paralýzu kultury, kulturních zařízení, kulturního průmyslu a všech jeho personálních složek,“ uvedla za některé zúčastněné instituce mluvčí Muzea východních Čech Lucie Peterková.

Například hradecké muzeum v sobotu zpřístupnilo další z letošních výstav věnovanou pražskému groši, ale kvůli přijatým opatřením pouze na dva dny. „A přitom v naší budově je zrovna poměrně snadné dopřát návštěvníkům dostatek místa. Opatření ale samozřejmě respektujeme,“ řekla Peterková.

Klicperovo divadlo ve výhledu příštích dnů muselo zrušit na dvě desítky představení, hradecká filharmonie čtyři koncerty, včetně plánovaného Hudebního fóra. Muzeum východních Čech uzavřelo šest výstav a zrušilo nebo přesunulo desítku přednášek, komentovaných prohlídek a dalších akcí.

„Jak dlouho situace potrvá, není zatím jasné, ale tušíme, že to může být i déle než čtrnáct dní. I proto je důležité si připomenout, že kultura má ve společnosti nezastupitelné místo a nesmíme tyto majáky nechat vyhasnout,“ upozornil mluvčí Klicperova divadla Martin Sedláček. Vláda s odkazem na rekordní přírůstky nakažených koronavirem ve čtvrtek zpřísnila opatření proti šíření nákazy, která se dotkla mnoha oblastí života. Ode dneška omezila také kulturní aktivy.

ku dr
ČTK
Ilustrační foto: Muzeum východních Čech