Sobota

21. května 2022

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Testy v seniorském Domově U Biřičky prokázaly covid u více než 80 lidí

23. 10. 2020

page.Name
Po dalších testech, které kvůli nákaze covid-19 proběhly v Domově U Biřičky v Hradci Králové, se ukázalo, že ke včerejšímu večeru má koronavirus zhruba 50 klientů a asi 35 zaměstnanců. „Nikdo z nich není ve vážném stavu,“ řekla včera ve 20 hodin ředitelka tohoto zařízení pro seniory Daniela Lusková.

V počtu klientů pozitivních na covid-19 je zahrnutá i klientka, u které se prokázala nákaza koncem minulého týdne a testování vyvolala. Byla hospitalizovaná, o jejím zdravotním stavu vedení domova seniorů informace nemá. Tento týden prošlo testováním zhruba 490 lidí. Krajský Domov U Biřičky je největším zařízením svého druhu v Královéhradecké kraji.

Odběry se tam dělaly ve středu a ve čtvrtek. „U 17 procent testovaných byl zjištěn covid-19. Asi 50 procent lidí je s příznaky, 50 procent bez příznaků,“ uvedla ředitelka. Kapacita zařízení je 340 klientů, o které za normálních okolností pečuje 240 pracovníků. „Počet klientů je v současnosti okolo 225. V tuto chvíli je mimo stav okolo 50 zaměstnanců,“ konstatovala Lusková.

Kvůli nedostatku personálu vyzvala na facebookovém profilu veřejnost o výpomoc. „Lidé zareagovali skvěle. V pátek proběhne náborový den. Nejde ale o dobrovolníky, budou zaplaceni, jsou na pracovní povinnost. Díky tomu nepovoláváme armádu,“ vysvětlila. Situaci v domově zástupci kraje i vedení zařízení označili za stabilizovanou. „Roste zájem o personální výpomoc, ozvala se i hradecká zdravotnická škola, která by ráda vypomohla zařízení svými studenty, momentálně se řeší detaily spolupráce,“ prozradila mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová.

V hradeckém kraji byl dosud výskyt nákazy covid-19 potvrzen ve 23 pobytových zařízeních sociálních služeb. V některých jde pouze o pozitivní pracovníky. „Ve 13 zařízeních došlo k nákaze u klientů. Nejvíce nakažených klientů je v krajských zařízeních Domov důchodců Humburky, Domov důchodců Police nad Metují a Domov důchodců Tmavý důl a v Sociální služby města Jičína. Celkově bylo ke včerejšku evidováno přibližně 117 nakažených klientů sociálních služeb.

Mluvčí hejtmanství označila personální situaci v domovech důchodců za stabilizovanou, i když péče se omezila na nezbytné minimum. „V tuto chvíli vypomáhá v zařízeních v karanténě 13 osob z jiných sociálních služeb. Tato zařízení si částečně doplňují personál sama, pomocí různé formy externí výpomoci,“ dodala Adamcová. Kraj chystá pracovní příkazy 23 studentům sociálních a pedagogických oborů na pomoc v sociálních službách a v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera