Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Ustavující zasedání zastupitelstva kraje proběhne za přísných pravidel

26. 10. 2020

page.Name
Ustavující zasedání zastupitelstva Královéhradeckého kraje se uskuteční v pondělí 2. listopadu od 10 hodin v sále zastupitelstva na Krajském úřadě v Hradci Králové. Součástí budou přísná hygienická pravidla. Ustavující zasedání se bude konat Vzhledem k epidemické situaci související s koronavirem se bude konat za přísného dodržování rozestupů, zakrytí dýchacích cest rouškou či respirátorem a dezinfekce rukou.

„Žádná další zvláštní omezení nebudou. Maximální kapacita sálu je 140 míst, tu ale kvůli dodržení hygienických podmínek omezíme do stovky míst. Zastupitelé dostanou respirátory,“ řekl ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann. Na programu bude složení slibu nových členů zastupitelstva, ale také volby nového hejtmana Královéhradeckého kraje, jeho náměstků, dalších členů krajské rady nebo předsedů výboru zastupitelstva.

Po volbách se na vládnoucí koalici dohodli zástupci vítězné koalice ODS, STAN a Východočeši, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu budou mít většinu 27 hlasů. Budoucí hejtman kraje Martin Červíček (ODS) bude mít pět náměstků, dosavadní hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) má náměstky čtyři.

V radě kraje bude mít po čtyřech postech koalice ODS, STAN, Východočeši, tři Piráti a po jednom radním Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. Nová krajská vládní koalice je obdobou té nynější, jen ČSSD nahrazují Piráti.

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj. Dva mandáty má SPD. V kraji poslední čtyři roky vládla pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Scénář zasedání:

 • zahájení prvního (ustavujícího) zasedání Zastupitelstva KHK – zahajuje a řídí stávající hejtman
 • složení slibu nových členů zastupitelstva – po složení všech slibů zasedání řídí nejstarší člen zastupitelstva až do zvolení nového hejtmana
 • volba návrhové komise
 • volba ověřovatelů zápisu
 • schválení programu jednání

Návrh programu:

 1. Stanovení počtu uvolněných členů Rady Královéhradeckého kraje
 2. Způsob volby
 3. Volba hejtmana Královéhradeckého kraje
 4. Volba 1. náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje
 5. Volba 2. náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje
 6. Volba dalších náměstků hejtmana Královéhradeckého kraje
 7. Volba dalších členů Rady Královéhradeckého kraje
 8. Určení náměstka hejtmana kraje, který bude zastupovat hejtmana kraje v době jeho nepřítomnosti
 9. Zřízení výborů Zastupitelstva Královéhradeckého kraje
 10. Stanovení počtu uvolněných členů Zastupitelstva Královéhradeckého kraje pro výkon funkce předsedy výboru zastupitelstva kraje
 11. Volba uvolněných členů Zastupitelstva Královéhradeckého kraje pro výkon funkce předsedy výboru zastupitelstva kraje
 12. Volba neuvolněných členů Zastupitelstva Královéhradeckého kraje pro výkon funkce předsedy výboru zastupitelstva kraje
 13. Volba členů Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod
 14. Schválení termínu zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje v roce 2020
 15. Schválení měsíčních odměn neuvolněným členům Zastupitelstva Královéhradeckého kraje

ČTK
Ilustrační foto