Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Vojáci v Hradci Králové nakládali dvě polní nemocnice pro pražské Letňany

17. 10. 2020

page.Name
Vybavení a materiál 6. a 7. polní nemocnice začali dnes nakládat vojáci ve skladech v Hradci Králové. S jejich pomocí armáda postaví v hale v pražských Letňanech záložní zdravotnické zařízení pro pacienty s nemocí covid-19. „Zařízení má být plně připraveno k činnosti 25. října v 16 hodin,“ řekl novinářům Ladislav Šlechta, ředitel Agentury vojenského zdravotnictví.

Vojáci do Prahy převezou deset intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny, součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. V kontejnerech jsou také zdravotnické přístroje, nábytek a další vybavení. První předvoj, který připraví prostory, opustí Hradec v neděli ráno. Hlavní kolona odjede v pondělí v 8 hodin.

Podle Magdaleny Dvořákové, mluvčí generálního štábu Armády ČR, budou od pondělí do pátku z Agentury vojenského zdravotnictví v Hradci Králové jezdit konvoje vozidel polní nemocnice o velikosti od deseti do dvaceti vozidel. V kolonách budou nákladní vozy s nakládacím zařízením, sanity, autobusy nebo osobní vozidla.

Na vybavení záložní nemocnice se bude podílet i Správa státních hmotných rezerv, která dodá přes 300 lůžek. Armáda má k dispozici asi 200 zdravotníků a dalších 60 lidí na technické zajištění. Polní nemocnice byla v minulosti nasazena například v Afghánistánu. Podle Šlechty jsou její některé segmenty trvale využívány při zahraničních operacích. Vojáci také s polními nemocnicemi pravidelně cvičí a udržují je v dobrém stavu.

„Část polní nemocnice byla nasazena v roce 2017 v Mosulu v Iráku, další část je dosud v Kábulu. V obou případech šlo přibližně o 20 příslušníků polního chirurgického týmu,“ prozradila Dvořáková. Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude polní nemocnice v Letňanech záložní a nemusí být využita.

Věří, že budou stačit navýšené kapacity kamenných nemocnic. Stát ale nemůže riskovat, že by nebyly záložní kapacity ve chvíli, kdy by skokově stoupl počet pacientů. Polní nemocnice by byla určena pro péči o pacienty s méně závažným průběhem.

dos gcm
ČTK
Foto: armadacr.cz