Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Bývalý Mercuryho komorník Peter Freestone získal české občanství

25. 8. 2020

page.Name
Ke slavnostní události došlo dnes v Krajském úřadě v Hradci Králové. Peter Freestone (65), bývalý komorník zpěváka Freddieho Mercuryho, zde totiž převzal české občanství. Tento muž v Česku žije 19 let, z toho posledních pět let na Královéhradecku v obci u Třebechovic pod Orebem.

„Tato nádherná země ke mně přirostla spolu s úžasnými lidmi. Děkuji České republice za to, že mě přijala,“ řekl Freestone při převzetí občanství s tím, že se cítí v Česku doma a má tady dobré kamarády. „Je tady úžasná hudební scéna. Jsou zde nejlepší muzikanti,“ uvedl. Zda si ponechá i britské občanství, zatím není rozhodnutý.

Peter Freestone působil jako garderobiér britského Královského baletu, později se stal osobním tajemníkem Freddieho Mercuryho, se kterým spolupracoval až do zpěvákovy smrti v roce 1991. V roce 2016 se jako spoluautor podílel na vzniku libreta pro baletní inscenaci Queen - The Show Must Go On, kterou uvedlo Moravské divadlo v Olomouci.Jako poradce se Freestone podílel na vzniku divácky velmi úspěšného americkému filmu Bohemian Rhapsody o rockové kapele Queen. Tvůrcům přibližoval život kapely i svého blízkého přítele Freddieho Mercuryho. Film měl premiéru v roce 2018.

ry jpt
ČTK
Foto: archiv Petera Freestone