Pondělí

27. června 2022

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

„Fakultka“: zvýšený zájem o odběry na Covid-19, přibývají i samoplátci

12. 8. 2020

page.Name
Počty potvrzených nákaz koronavirem v Královéhradeckém kraji v posledních dnech rostou. Za dobu pandemie bylo v kraji k dnešnímu dni zjištěno 391 potvrzených nákaz, což je o deset více než v úterý. Odběrové místo pro vzorky na Covid-19 ve Fakultní nemocnici Hradec Králové v posledních dnech zaznamenává zvýšený zájem o provedení odběru.

Například včera bylo na odběrovém místě nemocnice provedeno 131 odběrů. Postupně také stoupá počet samoplátců. Cena za vyšetření včetně odběru je 1756 korun, tuto částku je nutné uhradit na místě platební kartou. Zavedení povinného testování na koronavirus pro cestující do Řecka se ale zatím neprojevilo, kapacita centra, které je v provozu od 7.30 do 15.30 hodin, by měla být dostatečná.

Nemocnice doporučuje se do odběrového centra v zadní části areálu nemocnice, kam je možný příjezd autem Třebešskou ulicí či pěšky od pěší i hlavní vrátnice, předem objednat na e-mailu: infekce.sluzba@fnhk.cz nebo na telefonních číslech 702 284 857, 724 384 235, 601 130 894, 495 836 004. „Bez objednání není možné zajistit provedení odběru bez čekání,“ upozornil mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Fakultní nemocnice je jediným zařízením v kraji, které nemocné s Covidem-19 v současnosti léčí. „Nyní jsou zde hospitalizováni čtyři pacienti s touto nákazou, všichni jsou bez závažnějších komplikací,“ uvedl mluvčí. Ze včerejších odpoledních údajů Krajské hygienické stanice vyplývá, že v kraji bylo 94 nemocných lidí, z toho nejvíce, 36 v okrese Hradec Králové.

Hygienici od začátku pandemie v kraji zaznamenali 359 potvrzených případů nákaz, 261 vyléčených a čtyři lidé v souvislosti s Covidem-19 zemřeli. Podle tak zvaného semaforu, tedy mapy okresů hodnocených podle epidemiologické situace, bylo v pondělí všech pět okresů Královéhradeckého kraje v bílé kategorii, tedy bez rizika.

V kraji se v poslední době potvrdil výskyt Covidu-19 v několika firmách a institucích, šlo o jednotlivce. Dosud nebylo zaznamenáno plošné šíření nákazy. V Domově důchodců v Černožicích se nákaza po opakovaných testech neprokázala u žádného z klientů. V Domově U Biřičky v Hradci Králové byla počátkem týdne prokázána nákaza u jedné pracovnice, zařízení je v karanténě a všichni, kdo s ní byli v kontaktu, projdou testy.

Tomáš Kučera kš
ČTK
Ilustrační foto