Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Unikátní zvonohra kostela u Ambrože naváže na tradici gotických zvonů

19. 8. 2020

page.Name
Kromě oznamování času by byla i novou atrakcí pro místní i turisty. Řeč je o jedinečné zvonohře, která by rozehrála věž kostela kněze Ambrože v Hradci Králové. V této souvislosti už bylo zahájeno stavební řízení k přesunutí 50 zvonů ze zázemí kostela. Zároveň je ale nutné sehnat čtyři miliony korun, které ještě chybí na stavební práce.

Tuto skutečnost potvrdil biskup Československé církve husitské Pavel Pechanec. „Zbývá zaplatit montážně-stavební práce včetně zajištění klaviatury a mechaniky zvonohry, proto se nyní snažíme vybrat ještě čtyři miliony korun,“ řekl s tím, že věří ve štědrost hradeckých patriotů. Zprovozněním trvalé věžní zvonohry se také otevře spolupráce s Hudební katedrou na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, která o hru na zvonohru bude moci rozšířit své studijní programy.

Navíc už dnes mají o její zprovoznění zájem mistři v oboru z celého světa. „Byl jsem zájmem řady hudebníků ze zemí jako Brazílie nebo Japonsko příjemně překvapen. Ale je to logické. Hradecká zvonohra bude skutečným unikátem. Osobně se nemohu dočkat chvíle, kdy zvonohru uslyším hrát přímo z věže kostela. Už teď má úžasný zvuk a jsem opravdu rád, že něco takto výjimečného můžeme mít zrovna my v Hradci Králové,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

Ten tvrdí, že projekt zvonkohry a s ním spojená úspěšná sbírka, která běží už od roku 2009, spojuje křesťany.  Z vybraných peněz už bylo pokryto odlití a dodání všech plánovaných 50 zvonů a jejich srdcí. Hradecká zvonohra naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů i na známou historickou zvonkohru v pražské Loretě.

Vzniká díky mezinárodní spolupráci zvonařských firem z Nizozemí a Belgie s tradičním českým mistrem zvonařem panem Petrem Rudolfem Manouškem. Zvony dostávají jména podle významných osobností. Jednou z nich je například světice Anežka Česká nebo politička Milada Horáková. Transparentní účet, na nějž lze na tento projekt přispět, je: 4862517001/5500

 Hynek Šnajdar – tz
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Zvonohra Hradec Kralové