Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

CPI Group: Našim cílem je v Hradci vytvořit živou část města

11. 2. 2020

page.Name
Je to už několik let, kdy se společnost CPI Group, která se zabývá developmentem, investicemi a správou nemovitostí, stala majitelem královéhradecké dominanty – hotelu Černigov na Riegrově náměstí. Nejdříve zvažovala rekonstrukci objektu, později se přiklonila k jeho zbourání a novostavbě nového multifunkčního komplexu, který by měl vzniknout v nejbližších letech. To narazilo na odpor, nicméně ke zbourání Černigova zřejmě nakonec dojde. „Momentálně připravujeme projektovou dokumentaci pro stavební povolení,“ řekl Antonín Spáčil, vedoucí oddělení developmentu kanceláří a hotelů ze společnosti CPI Group.

Kdy poprvé začala vaše společnost uvažovat o tom, že by v Hradci Králové postavila multifunkční komplex zahrnující kancelářský objekt, kongresové centrum a hotel s názvem Clarion?
Na konci roku 2013 jsme začali připravovat rekonstrukci hotelu Černigov. Hledali jsme způsoby a varianty, jak ho rozšířit nebo přestavět tak, aby došlo k jeho stoprocentnímu využití a bylo možné zajistit jeho další fungování ve standardech a požadavcích dnešní doby. Současné pokoje jsou malé s chybnými dispozicemi a nedostatečnou konstrukční výškou, celková kapacita hotelu je však naopak předimenzovaná. Jediné řešení, které připadalo v úvahu, bylo hotel rozšířit do stran mimo obrys budovy – to ale neřešilo zásadní problém týkající se zcela nedostatečné konstrukční výšky jednotlivých pater. Tu jakoukoliv přestavbou nelze změnit. Věděli jsme, že je v regionu poptávka i po kancelářských prostorách. Vznikla proto myšlenka současný hotel nahradit komplexem, který by zachoval původní využití, ale zároveň jej i rozšířil o další funkce. Poté, co jsme tuto myšlenku probrali se zástupci města, jsme v roce 2014 vyhlásili architektonickou soutěž.

Jak tehdy reagovalo vedení města? Bylo vašemu záměru nakloněno?
Ano, vedení města bylo jasné, že je potřeba s Černigovem něco udělat. Výběrová komise pro architektonickou soutěž se dokonce z velké části skládala právě ze zástupců města. Součástí komise byl kromě městského architekta také primátor a další představitelé města.

Jaké překážky jste překonali a co všechno bylo potřeba udělat, abyste svůj záměr mohli začít naplňovat?
Museli jsme samozřejmě projekt do detailu zpracovat a připravit, a to včetně plánů na demolici. V průběhu tohoto procesu jsme dostali řadu podnětů, projekt jsme několikrát upravovali.

Nový komplex by měl tedy nahradit už legendární hotel Černigov. Neuvažovali jste o zachování této stavby, která je pro mnohé Hradečáky srdeční záležitostí, její rekonstrukci a případném rozšíření?
Jak už jsem říkal, o zachování hotelu jsme samozřejmě uvažovali, ale bohužel jsme nenašli vhodnou cestu. Kromě výškových norem zároveň nebylo možné hotel zrekonstruovat a splnit při tom funkční a bezpečností parametry.

Když jste přišli s myšlenkou odstranit hotel, narazilo to na nesouhlasné názory některých architektů. Argumentovali například tím, že nynější stavba je jedna z nejlepších v Hradci a její demolicí by byla odstraněna i jedna fáze architektury ve městě. Jak vnímáte tento názor?
Názor těch, kteří s námi nesouhlasí, samozřejmě respektujeme. Je ale potřeba říci, že spousta lidí je naopak pro zbourání hotelu, setkáváme se i s dotazy jako: Kdy už tento objekt přestane být ostudou Hradce? To, že se nejedná o památkově chráněnou budovu a vlastně zde není nic historicky cenného, potvrdilo i ministerstvo kultury, kam směřovalo jedno z odvolání odpůrců demolice.

Dokonce zazněly hlasy, že váš návrh je z architektonického hlediska nekvalitní a nevznikne na tomto místě nic hodnotnějšího. Co si o tom myslíte?
V rámci architektonické soutěže jsme oslovili věhlasná česká a mezinárodní architektonická studia včetně například Evy Jiřičné, Jakub Cigler Architekti, Kotas & Partners nebo DAM.architekti. Oslovili jsme také pana architekta Jiřího Zídka, syna autora hotelu Černigov. Odborná porota, jejíž součástí byl i primátor a architekt města, nakonec vybrala návrh renomovaného českého studia Schindler Seko Architekti. Jsme proto přesvědčeni, že Rieger Plaza bude kvalitní architektonickou stavbou.

Byly tady také snahy zapsat Černigov mezi památky. Proč se tak podle vás nestalo?
Podle ministerstva kultury, které toto finálně po všech posudcích a odvoláních odpůrců posuzovalo, Černigov památkou zkrátka není. Na budově ani v interiérech není podle rozhodnutí ministerstva nic, co by mělo historickou hodnotu. Tento objekt byl mimo jiné i podle stanoviska ministerstva kultury „co do náročnosti architektonického a uměleckého provedení poměrně chudý a průměrný již v době svého vzniku.“

Navíc vznikla petice za jeho zachování, kterou podepsalo přes tisíc lidí. Myslíte si, že šlo jen o jakýsi sentimentální postoj?
Budu se opakovat. I když názor zastánců Černigova respektujeme, dostáváme i spoustu pozitivní zpětné vazby. Mrzí nás to, ale nemůžeme vyhovět všem.

O demolici nynějšího hotelu se mluví už několik let. Proč to tak dlouho trvá?
Nechceme začít demolovat, dokud nebudeme mít veškeré potřebné podklady a nebudeme moci začít stavět nový objekt. To říkáme už od začátku a nic se na tom nezmění.

V jaké fázi jsou nynější přípravy?
Momentálně připravujeme projektovou dokumentaci pro stavební povolení.

Demoliční výměr, už nějakou dobu platí a zbourání hotelu nic nebrání. Kdy plánujete zahájení bouracích prací a jak dlouho budou trvat?
Demoliční práce budou trvat přibližně čtyři měsíce. Začneme s nimi, jakmile vyřešíme veškeré nutné podklady.

Kdy počítáte se zahájením novostavby?
Stavět začneme hned, jak dojde ke zbourání nynějšího hotelu. Předpokládáme, že výstavba nového komplexu potrvá dva roky.

V čem byl vybraný architektonický návrh nejlepší?
Návrh ateliéru Schindler Seko Architekti byl nejvíc kompaktní, navazoval na okolní zástavbu, splňoval normy a požadavky.

Jak by měl nový komplex vypadat? Mohl byste představit jeho parametry a dispozice?
Jde o multifunkční objekt. Bude zde hotel Clarion se 162 pokoji, restaurací i wellness a kongresové centrum s multifunkčním sálem pro 700 lidí. V další části budou kancelářské prostory až pro 1200 lidí. V přízemí se budou nacházet také obchody, na to je určených necelých 2000 metrů čtverečních.

Stejně jako jiná města v zemi se i Hradec Králové potýká s nedostatkem parkovacích míst. Počítáte s nimi v novém areálu, kolik jich bude vybudováno?
Parkovacích míst plánujeme dostatek, a to díky řešení s podzemním parkováním. Celkem by jich mělo být k dispozici 241.

Na kolik novostavba celého komplexu přijde?
V současné době odhadujeme stavební náklady na přibližně 1,2 miliardy korun.

čtěte také:

  • Otce by určitě nenapadlo, že by se měl hotel zbourat
  • Výjimečnost stavby umocňuje unikátní konstrukce budovy


Nebudete vnímat jako výraznou konkurenci nedaleký Aupark?

Vidíme to spíše jako synergický efekt. Hradec je zajímavé město, rozvíjí se a my věříme, že k tomu přispějeme. Tím, že už nepůjde pouze o hotel, ale jednáme také s nájemci kancelářské části, navíc zajistíme i nové pracovní příležitosti.

Z vašeho pohledu jde nepochybně o atraktivní lokalitu. Čím by měla novostavba tento prostor ještě více obohatit?
Lokalita v centru a v blízkosti autobusového i vlakového nádraží je samozřejmě skvělá a důležitá pro dobré fungování komplexu. Našim cílem je vytvořit živou část města, která bude sloužit pro setkávání, kulturu i jako kvalitní pracovní zázemí.

Považujete to jako správný krok pro rozvoj města?
Vzhledem k tomu, že na projektu od počátku s městem spolupracujeme, věříme, že to správný krok rozhodně je.

Co byste v souvislosti s plánovanou stavbou chtěl Hradečákům vzkázat?
Rádi bychom poděkovali všem, kdo nás podporují, ale také těm, kdo nám posílají konstruktivní připomínky.


Nebudete vnímat jako výraznou konkurenci nedaleký Aupark?

Vidíme to spíše jako synergický efekt. Hradec je zajímavé město, rozvíjí se a my věříme, že k tomu přispějeme. Tím, že už nepůjde pouze o hotel, ale jednáme také s nájemci kancelářské části, navíc zajistíme i nové pracovní příležitosti.

Z vašeho pohledu jde nepochybně o atraktivní lokalitu. Čím by měla novostavba tento prostor ještě více obohatit?
Lokalita v centru a v blízkosti autobusového i vlakového nádraží je samozřejmě skvělá a důležitá pro dobré fungování komplexu. Našim cílem je vytvořit živou část města, která bude sloužit pro setkávání, kulturu i jako kvalitní pracovní zázemí.

Považujete to jako správný krok pro rozvoj města?
Vzhledem k tomu, že na projektu od počátku s městem spolupracujeme, věříme, že to správný krok rozhodně je.

Co byste v souvislosti s plánovanou stavbou chtěl Hradečákům vzkázat?
Rádi bychom poděkovali všem, kdo nás podporují, ale také těm, kdo nám posílají konstruktivní připomínky.

Co říkáte na bourání hotelu Černigov?

Šárka Hulíková, úřednice

„Pokud by v místě, kde teď stojí hotel, vznikl veřejný prostor jako třeba park, pak jsem klidně i pro zbourání. Osobní zkušenost mám s Černigovem jen z několika školících akcí, kdy si vybavuji mizerný oběd i interiér budovy.“

Jitka, akademický pracovník, Katedra matematiky UHK

„Na demolici nemám vyloženě vyhraněný názor. Zároveň nemám dojem, že by hotel Černigov byla stavba hodna zachování, ale nedokáži posoudit, zda je z hlediska nákladů výhodnější rekonstrukce nebo demolice. Jako malá jsem tam chodila do restaurace, což byla v té době vždycky slavnostní událost, ale to se postupně změnilo.”

Pavel Veverka, organizační pracovník

„Hotel Černigov si pamatuji od dětství. Ve své době to byla do určité míry dominanta města, která hostila i velice významné akce, jako například zasedání prezidentů V4. Ve své době plnil hotel svoji nepostradatelnou funkci, ale ve 21. století již dávno neodpovídá standardům doby. Myslím, že ani rekonstrukce kvůli železobetonové konstrukci není kvůli vysokým nákladům možná, proto se těším na nový moderní hotel. Myslím, že určitě zapadne do moderní architektury města.“

Robin Šeba, producent a DJ

Hotel Černigov je v některých ohledech již vcelku zastaralý, i když pro pouhé přespání ještě slouží dostatečně. Očekával bych ale i nějaké doplňkové služby. Řekl bych, že ty, které jsou vypsané na „pamětní nástěnce” ve výtahu, přestaly fungovat tak po roce 1990. Netroufám si odhadovat, jak je na tom po těch letech samotná stavba, ale vzhledem k tomu, že Černigov je to první, co člověk vidí, když vyjde z nádraží, tak by si určitě zasloužil minimálně omladit.


Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: vizualizace archiv CPI Group, Ondřej Littera