Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Výjimečnost stavby umocňuje unikátní konstrukce budovy

16. 2. 2020

Výjimečnost stavby umocňuje unikátní konstrukce budovy 15 snímků
Nespornou dominantou města Hradec Králové je hotel Černigov, který se tyčí na Riegrově náměstí naproti hlavnímu nádraží. Stavba podle projektu významného hradeckého architekta Jana Zídky a statického řešení Františka Čížka byla zahájena v roce 1968 ještě pod názvem Regina. Teprve krátce před slavnostním otevřením, 8. prosince 1975, byl v souladu s komunistickou normalizací, a jak bylo tehdy zvykem, přejmenován na Černigov podle družebního ukrajinského města. Tehdejším mocipánům vůbec nevadilo, že už byl vybaven veškerým inventářem hotelu označeným logem Regina, který kromě jiného obsahoval i královskou korunku.

„Otec byl ještě naočkován prvorepublikovým kumštem, což se odrazilo v návrhu budovy hotelu,“ řekl syn autora, zdejší architekt Jiří Zídka. Pětapadesát metrů vysoký hotel byl řešen jako solitérní objekt členěný na horizontální podnož s převážně společenskými funkcemi a vertikální hotelovou částí. Monolitická železobetonová budova má čtrnáct nadzemních a jedno podzemní podlaží. V té době v něm bylo 231 pokojů a 583 lůžek. Stavba hotelu, kterou prováděly královéhradecké Pozemní stavby, si vyžádala náklady ve výši 77 milionů korun.

„Po dokončení dala stavba naději a optimismus nejen architektům, ale všem lidem, kteří obdivovali bílou fasádu obloženou jugoslávským vápencem s prolomenými liniemi tmavých lodžií, proskleným přízemím a do noci svítící oranžovou linku oken kavárny ve čtrnáctém podlaží,“ vzpomíná architekt Zídka. Podle něj jeho otec dal této budově nejen velkorysé rozměry vnější, ale také dostatečně dimenzované provozní prostory. Hotel disponoval halou, jídelnou, kavárnou, restaurací, vinárnou a suterénními salonky.

Na interiérech pracovala řada významných výtvarníků. Původní kvalitní interiéry, které se z větší části nedochovaly, byly navržené ve spolupráci s takovými umělci, jako Hugo Demartini či Jaroslav Vožniak. Socha ženy Ladislava Zemánka naštěstí nezmizela a dosud zdobí prostor vpravo od vchodu do hotelu. Zajímavostí hotelu je také mramorová dlažba v přízemí, dřevěné obklady stěn salonků a zejména interiér taneční kavárny a klubovny ve čtrnáctém podlaží odkud je krásná vyhlídka na historické jádro města.

Výjimečnost stavby umocňuje unikátní konstrukce budovy už zmíněného špičkového konstruktéra Čížka. „Její výjimečnost spočívá v návrhu jednoduchého a velkoryse uspořádaného skeletu s masivními stropními, bezprůvlakovými deskami jednotné tloušťky s rovným podhledem v lůžkové části,“ prozradil Zídka.

V současné době je majitelem hotelu společnost CPI, která se rozhodla, že hotel Černigov zbourá a nahradí ho zcela novým kongresovým centrem Rieger Plaza s kancelářskou budovou s obchody a službami a hotelem Clarion. Tomuto záměru předcházela výzva CPI k soutěži na návrh přestavby celého území.

Kromě jiných byl osloven také Ateliér Zídka. „Po prostudování zadání jsme zjistili, že se v podstatě jedná o demolici nynějšího hotelu a soutěže jsme se nezúčastnili. Přesto jsme vypracovali studii možné rekonstrukce hotelu a předali ji majiteli Černigova,“ sdělil architekt. Tato studie však nebyla majitelem akceptována.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Ateliér Zídka, SOKA Hradec Králové, Lucie Jirousková, J. Merganc, Zdeněk Menec