Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

Historická kašna na Malém náměstí září novotou a brzy bude v provozu

22. 9. 2020

page.Name
V předchozích měsících procházela celkovou rekonstrukcí, kromě nového opláštění došlo také k výměně technologické části. Novinkou je umístění svatozáře nad sousoším sv. Jana Nepomuckého. Řeč je o historické kašně na Malém náměstí v Hradci Králové, jejíž oprava přišla na zhruba 1,4 milionu korun včetně DPH a v provozu bude opět ve čtvrtek. Město nově zvažuje její zastřešení na zimu.

„Ačkoliv se šlo o opravu, je kašna prakticky jako nová. Technické služby zajistily celkovou rekonstrukci, při které bylo zhotoveno například nové opláštění, došlo na kompletní výměnu technologické části, jako jsou čerpadla, úpravna vody a další,“ řekla náměstkyně primátora Věra Pourová.

Kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého se nachází na prostranství Malého náměstí. Původně šlo pouze o sochu na podstavci od neznámého autora, pravděpodobně sochaře z dílny M. B. Brauna, z roku 1718, která stála u dominikánského kláštera, nedaleko bývalé Pražské brány.

K přesunutí sousoší do centra Malého náměstí došlo až v roce 1772, kde poté kolem sochy měšťané nechali postavit kašnu, která plnila funkci rezervoáru vody pro místní obyvatele až do počátku 20. století. Originál sousoší byl kolem roku 1930 uložen do lapidária muzea v Hradci Králové, dnešního Muzea východních Čech. Současná socha je kopií královéhradeckého sochaře Václava Škody.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: hradeckralove.org