Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec Králové podnikání zaslíbený, vyhoupl se do čela výzkumu Město pro byznys

10. 9. 2020

page.Name
Do čela letošních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys se vyhouplo krajské město Hradec Králové. Stojí za tím vyrovnané výsledky v hlavních dvou kategoriích výzkumu, tedy v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy. Na dalších stupních vítězů se v Královéhradeckém kraji umístily Dobruška a Nová Paka.

Hradec nabízí vyvážené podnikatelské prostředí a může se pochlubit vůbec nejvyšším podílem firem, a to i těch malých a středních. Z hlediska podnikatelského prostředí těží také z dobré dopravní dostupnosti. Velmi kvalitních výsledků město dosahuje v přístupu veřejné správy. Má v kraji vůbec nejkvalitnější webové stránky z pohledu podnikatele, nadprůměrně dopadl i v testu elektronické komunikace, která je ověřována fiktivními podnikatelskými dotazy.

Magistrát rovněž vynakládá vysoký podíl finančních prostředků na oblast vzdělávání, kulturu a sport, což zvyšuje atraktivnost města. Pokud jde o hodnocení radnice ze strany podnikatelů, ti jsou při celorepublikovém srovnání v Královéhradeckém kraji nejvíce spokojeni s rozsahem úředních hodin, kvalitou e-mailové komunikace a vstřícností a ochotou při řešení problémů.

„Můžu za město říci, že jsme velice rádi a je to pro nás čest, že jsme tuto cenu získali. Co se týká byznysu, město Hradec Králové se snaží podporovat podnikatele, zejména významná podpora byla v době koronavirové krize, kdy jsme se snažili podnikatelům prominout nájmy a myslím, že to také ocenili. Pokud jde o rozvoj podnikání, tak na tom pracujeme průběžně a soustavně,“ řekla náměstkyně primátora Monika Štayrová.

Podle Františka Lukla, předsedy Svazu měst a obcí, srovnávací výzkum Město pro byznys pomáhá samosprávám na základě sdílení zkušeností orientovat se v podnikatelském prostředí. „Veřejnost na základě sestaveného žebříčku nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem zase může hodnotit práci svých zastupitelů. Sdílení dobré praxe a předávání zkušeností z jiných regionů jsou možnosti, které výzkum Město pro byznys samosprávám nabízí, a to je také důvod, proč ho Svaz měst a obcí ČR podporuje,“ uvedl.

Celkové pořadí

1. Hradec Králové

2. Dobruška

3. Nová Paka

4. Hořice

5. Jičín

6. Rychnov nad Kněžnou

7. Kostelec nad Orlicí

8. Nové Město nad Metují

9. Trutnov

10. Broumov

11. Dvůr Králové nad Labem

12. Nový Bydžov

13. Náchod

14. Jaroměř

15. Vrchlabí

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto