Úterý

6. června 2023

Nyní

18°

Zítra

23°

Svátek má

Kvůli šíření covidu hejtman podporuje obnovu Ústředního krizového štábu

15. 9. 2020

page.Name
Nákaza covid-19 se v podstatně větší míře, než tomu bylo v minulých týdnech začíná šířit po celé republice včetně Královéhradeckého kraje. Hejtman Jiří Štěpán je tedy pro to, aby byl v zemi opět obnoven celostátní Ústřední krizový štáb. „Vzhledem k současné situaci je to zásadní krok k řešení dalšího vývoje i z důvodu komunikace s kraji,“ řekl.

Pro obnovení činnosti štábu, který fungoval na jaře na počátku koronavirové krize, se vyslovují vládní sociální demokraté a část opozice.Premiér Andrej Babiš ale několikrát zopakoval, že téma obnovení štábu není vůbec na stole a jeho roli zastává rada vlády pro zdravotní rizika. „Aktivování Ústředního krizového štábu považuji za správné. Jeho potřebnost pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka se v první polovině roku potvrdila,“ uvedl hejtman. Také v Královéhradeckém kraji se situace v šíření covidu-19 rychle zhoršuje.

Nyní jsou dvě ohniska koronaviru, v domovech seniorů v Úpici na Trutnovsku a v Polici nad Metují. Denně přibývá v celém kraji přes 20 nových případů nákazy. Hygienici ale dosud nezjistili v regionu tak zvané komunitní šíření, kdy není znám zdroj nákazy. „Dnes projednám se zástupci hradecké fakultní nemocnice, krajského zdravotnického holdingu, zdravotnické záchranné služby a hygieny otázku kapacity lůžek, kapacity testování a celkový vývoj situace v regionu,“ prozradil ČTK Štěpán.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové je jediným zařízením v kraji, které léčí pacienty s covidem-19. V kraji je plán takový, že kdyby kapacity hradecké fakultní nemocnice nestačily, zapojily by se krajské nemocnice. Po nástupu druhé vlny pandemie covidu-19 zde krizový štáb nebyl aktivován. V minulém týdnu se ale dvakrát sešla k ohnisku nákazy koronaviru v soukromém domově důchodců Beránek v Úpici na Trutnovsku bezpečnostní rada kraje.

ku ver
ČTK
Ilustrační foto