Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

16°

Svátek má

Město vypsalo tendr na stavbu stadionu, firmy se mohou hlásit do 5. října

5. 9. 2020

page.Name
Očekávaný čtvrtý tendr na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové je tady! Firmy mohou žádosti o účast v soutěži s doložením splnění kvalifikačních požadavků podávat do 5. října. ČTK to řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Vítěz tendru, který má hodnotu 600 milionů korun bez DPH, by mohl být znám v prvním čtvrtletí roku 2021. Vypsán byl poté, co zadávací podmínky v pondělí večer schválili hradečtí zastupitelé.

Město by do poloviny října mohlo znát společnosti či sdružení firem, které mají zájem postavit novou arénu nejméně pro 8000 diváků. „Nyní je již na administrátorech tendru a správci stavby, aby se v optimálním čase podařilo vybrat spolehlivou firmu s nejlepší nabídkou. Na vše bude dohlížet a o všem podstatném rozhodovat komise, ve které jsou zastoupeny všechny zastupitelské kluby, jež o to projevily zájem,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek.

Zásadní změnou proti minulým tendrům bude to, že město zakázku vypíše metodou Design and Build, tedy navrhni a postav. Město si stanovilo základní požadavky na velikost a funkce stadionu. Vybraný dodavatel pak upraví projekt a potom arénu i postaví. Na projektování a stavbu bude mít vítězná firma dva roky.

V první fázi tendru uchazeči podají žádosti o účast a prokážou splnění kvalifikací. Pak podají předběžné nabídky. „Po posouzení předběžných nabídek budou jednání s účastníky, jejichž předmětem bude vylepšení návrhů ve prospěch města. Po této fázi dojde k zafixování zadávacích podmínek do finální podoby tak, aby byly pro všechny účastníky stejné a jejich nabídky byly vzájemně porovnatelné,“ prozradil primátorův náměstek Jiří Bláha.

Pak uchazeči podají konečné nabídky. Hodnocení nabídek bude podle více kritérií. Nabídnutá cena bude mít váhu 40 procent, kritérium funkčnosti stadionu 25 procent a architektonický návrh 20 procent. Po pěti procentech budou mít zkušenosti hlavního projektanta, manažera projektu a hlavního stavbyvedoucího.

Stavba fotbalové arény na místě nevyhovujícího polorozbořeného všesportovního stadionu se připravuje přes 15 let. Dosud radnice od roku 2018 na stadion vypsala tři tendry, ale všechny z různých důvodů zrušila. Stadion, na němž má zázemí druholigový klub FC Hradec Králové, by měl podle radnice splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání, a požadavek na multifunkční arénu.

Celkové náklady na pořízení stadionu by neměly překročit 605 milionů korun bez DPH. Již v červenci město podepsalo smlouvu se společností Arcadis Czech Republic, která bude za 31,8 milionu korun bez DPH správcem stavby. Na samotnou stavbu tak zbývá 573,2 milionu korun bez DPH.

ry dr
ČTK
Foto: Ondřej Littera