Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Na Pivovarském náměstí vyvěsí jako akt solidarity běloruskou vlajku

15. 9. 2020

page.Name
Nejpozději na konci září kraj před svým sídlem na Pivovarském náměstí v centru Hradce Králové vyvěsí běloruskou vlajku jako akt solidarity s občany této země. Rozhodli o tom včera krajští zastupitelé. Běloruskem od nedávných sporných voleb zmítají protirežimní demonstrace.

„Vím, že je to mezinárodně politická záležitost, ale všichni to sledujeme denně v televizi a víme, jaká situace tam je. Člověk může proti zlu bojovat těmi prostředky, které má, a my můžeme vyjádřit nesouhlas s vládou pana prezidenta Alexandra Lukašenka. Tlak na něho musí být ze všech stran,“ domnívá se navrhovatel usnesení, krajský zastupitel Milan Sommer.

Bělorusko zažívá největší protesty od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž byl jasným vítězem vyhlášen Lukašenko. Opozice podobně jako EU ale výsledky hlasování neuznává a považuje je za zfalšované. Každou neděli se podle odhadů opozice i novinářů protestů v Minsku účastní kolem 100 tisíc lidí. Režim proti demonstrantům a opozici postupuje represivně.

ku kš
ČTK
Ilustrační foto: jirihlavenka.cz