Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Nejvyšší ocenění za rok 2019, Cenu Dr. Františka Ulricha, získal Jan Petrof

3. 9. 2020

page.Name
Královéhradecká radnice včera po sedmadvacáté udělila výroční ceny. Nejvyšší ocenění, Cenu Dr. Františka Ulricha za rok 2019, získal Jan Petrof, který celoživotně přispíval k rozvoji průmyslu, společenského života a udržení rodinné firmy vyrábějící klavíry a pianina v Hradci Králové.

Ulrichova cena je za celoživotní dílo kulturního, vědeckého, sportovního nebo společenského významu. Cen je celkem šest a radnice je uděluje od roku 1993 na základě návrhů občanů a institucí, udělení posuzují odborné komise a schvalují zastupitelé města.

Podle primátora Alexandra Hrabálka se jejich předávání konalo na jaře, letos kvůli koronaviru se tato událost přesunula na září. „Do poslední chvíle jsme doufali, že se nic nepokazí a akce se bude moci uskutečnit. Povedlo se, i když jsme již společenský večer museli absolvovat v rouškách,“ řekl primátor.

Další ocenění, Primus inter pares (První mezi rovnými), získala Blanka Vávrová za dlouhodobou speciální pedagogickou činnost a práci s dětmi s mentálním i kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra. Událostí roku 2019 se podle hlasování veřejnosti stala rekonstrukce a znovuotevření schodiště Bono publico.

Cenu primátora za studentskou tvůrčí práci 2019 si v oborech přírodovědných, technických a zdravotnických odnesl student Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové v oboru chirurgie David Astapenko. Druhou kategorií byly obory humanitní, společenské a pedagogické, kde uspěla studentka Univerzity Hradec Králové oboru Grafická tvorba - multimédia Alžběta Dvořáková. Nominovaní studenti, kteří se nestali laureáty ceny, obdrželi medaili města Hradce Králové.

Výroční cenu v oblasti sportu s názvem Hradecká sportovní cena získal tělesně handicapovaný sportovní střelec a člen královéhradeckého Sportovněstřeleckého klubu Tomáš Pešek. Hradeckou múzu za významný počin v kultuře získala inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou uvedená v Divadle Drak. Inspirací pro tuto inscenaci se stala kniha Zeď vyprávěná jako autobiografický příběh výtvarníka, ilustrátora a autora knih pro děti Petra Síse a vzpomíná na období druhé poloviny 20. století za železnou oponou.

Divadlo Drak tuto knihu zinscenovalo ve formě vizuální grotesky s cílem přiblížit nejmladší generaci nelehkou dobu totality, uvedli zástupci radnice. „Letos jsme poprvé zvolili jiný typ cen, oproti loňským keramickým jsme se rozhodli pro modernější verzi, ocenění ve tvaru velkých skleněných krychlí. Stejné zůstávají ceny Primus inter pares a Cena Dr. Františka Ulricha,“ sdělil Hrabálek.

Nominace na výroční ceny města Hradce Králové za rok 2019:

Událost roku 2019

 • Rekonstrukce a znovuotevření schodiště Bono publico
 • Rekonstrukce a znovuotevření kostela svatého Mikuláše v Jiráskových sadech
 • Papírová zeď a happening u příležitosti 30. výročí sametové revoluce
 • Mistrovství světa karate SKIF 2019

Cena primátora města za studentskou tvůrčí práci 2019

 • Mgr. et Mgr. Tomáš Kučera, Ph.D., Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, Hradec Králové
 • PharmDr. Ivona Lhotská, Ph.D., Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
 • MUDr. David Astapenko, Ph.D., Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
 • RNDr. Lucie Vinklářová, Univerzita Hradec Králové, Přírodovědecká fakulta
 • Eliška Lanzová, Univerzita Hradec Králové, Fakulta informatiky a managementu
 • Alžběta Dvořáková, Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta

 Hradecká sportovní cena 2019

 • Tomáš Pešek, hradecký handicapovaný sportovec, střelba
 • Tomáš Nýdrle, sportovní broková střelba – disciplína skeet
 • Jan Bárta, silniční cyklistika

Hradecká múza 2019

 • výstava Transformer Milan Langer v Galerii moderního umění v Hradci Králové: příprava a realizace Martina Vítková, Andrea Benešová, za Art Division Team: Petr Vyšohlíd, Michal Tošner, Jaroslav Schejbal, Jindřich Max Pavlíček
 • inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou v Divadle DRAK: koncept, scénář, režie: Miřenka Čechová a Dominika Špalková
 • The Atavists, hudební skupina

 Primus inter pares 2019

 PhDr. Blanka Vávrová, Ph.D.

 Cena dr. Františka Ulricha

 Ing. Jan Petrof

Tomáš Kučera
ČTK
Foto: Tomáš Adamec