Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Oprava budovy filozofické fakulty hradecké univerzity vyjde na 200 milionů

14. 9. 2020

page.Name
Na náměstí Svobody začíná rozsáhlá rekonstrukce budovy Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK). Podle mluvčího univerzity Jakuba Nováka oprava vyjde téměř na 200 milionů korun a stavební práce zajistí firma Metrostav. Hotovo má být do dubna 2022.

„Dnes podepsali zástupci univerzity a Metrostavu smlouvu, na jejímž základě v následujících 19 měsících dojde ke kompletní rekonstrukci interiéru objektu. Samotné stavební práce by měly začít v pondělí 21. září,“ řekl Novák. Univerzita na projekt, který počítá kromě rekonstrukce budovy také s vybudováním přístavby na úkor parkoviště pro akademiky, získalo dotaci od ministerstva školství (MŠMT) 169,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci jsou 199,5 milionu korun.

„Po dobu rekonstrukce je veškerý život filozofické fakulty přesunut na budovu E v ulici Víta Nejedlého v Hradci Králové,“ uvedl její děkan Jan Prouza. Filozofickou fakultu univerzity v současnosti navštěvuje asi 1200 studentů. Univerzita také modernizuje ubytovací kapacity v panelákově zástavbě na Moravském Předměstí. Na Palachových kolejích stavbaři opraví více než 50 procent bytů. V následujících 14 dnech by měli začít opravu střechy, balkonů, schodišť a společných prostor za zhruba 25 milionů korun.

Po skončení rekonstrukce objektu FF UHK by měla začít oprava sousední památkově chráněné budovy Pedagogické fakulty UHK. Obě univerzitní budovy na náměstí Svobody v roce 2015 dostaly novou fasádu včetně zateplení, rekonstrukce se proto budou týkat hlavně interiérů. Rekonstrukce by měla stát asi 250 milionů korun. Univerzita na tento projekt má již kompletně dokončenou projektovou přípravu, odevzdala investiční záměr, kde probíhá jeho posuzování ze strany MŠMT.

„Pokud vše dobře půjde, do konce roku bychom mohli mít rozhodnutí o registraci akce a poté bychom mohli soutěžit zhotovitele,“ prozradil kvestor univerzity Aleš Klicnar. UHK vznikla v roce 2000 z Vysoké školy pedagogické. Nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. Na UHK studuje zhruba 6500 lidí, plus zahraniční studenti, kterých ale kvůli koronaviru v nadcházejícím akademickém roce výrazně ubude.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: uhk.cz