Středa

6. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Pěstounka Marcela Tobiášová Ženou regionu, stará se o ohrožené děti

9. 9. 2020

Pěstounka Marcela Tobiášová Ženou regionu, stará se o ohrožené děti 10 snímků
V prostorách Muzea východních Čech v Hradci Králové se včera uskutečnilo slavnostní předání ceny Žena regionu. Vítězkou letošního jedenáctého ročníku tohoto prestižního ocenění se za Královéhradecký kraj stala pěstounka Marcela Tobiášová, která intenzivně pracuje na změnách v systému náhradní rodinné péče.

Zároveň je koordinátorkou rodinných konferencí a spoluzakladatelkou spolku na podporu pěstounů. V hlasování veřejnosti obdržela v konkurenci dalších devíti finalistek z kraje nejvíce hlasů. Vítězka se rozhodla změnit svou práci a společně se svým mužem se stali přechodnými pěstouny. Za pět let pečovali o celkem osm dětí, které nemohly být ve svých rodinách. O své práci začala psát blog a postupně se dostala do povědomí lidí, organizací i politiků. Celou dobu intenzivně pracuje na změnách v systému náhradní rodinné péče u nás.

Tobiášová se před několika lety z přechodné pěstounky stala dlouhodobou, když se rozhodla přijmout na stálo dvě děti, které by jinak šly do ústavu, a po dvou letech k nim přibyla ještě sedmiměsíční sestřička. Společně s několika kolegyněmi založila spolek na podporu pěstounů Spirit2018.cz. Snaží se spojovat přechodné a dlouhodobé pěstouny a poukazovat otevřeně na chyby systému.

Pro rok 2020 připravila paní Tobiášová s dalšími pěstounkami kalendář Příběhy pěstounství a z jeho výtěžku uspořádali relaxační pobyt pro pěstounské rodiny. Nyní společně s kolegyněmi chystá další kalendář, tentokrát s tématem My a naše „jiné děti“, kde se snaží ukázat, že i děti s nějakou jinakostí patří do rodin. Zároveň stále píše svůj blog a je velkou inspirací pro jiné ženy.

Marcela Tobiášová postupuje do národního kola soutěže Žena regionu, kde si prvenství odnese ta z krajských vítězek, která v hlasování veřejnosti obdržela absolutně nejvyšší počet hlasů. Vyhlášení celostátní vítězky se bude konat 12. října 2020 v Senátu Parlamentu ČR.

„Příběhy nominovaných žen vyjadřují velkou sílu, odhodlání, šikovnost a vůli obětovat část sama sebe pro druhé. Dnes tu zaznělo devět jmen finalistek tohoto ročníku, ale každý z nás má ve svém okolí podobnou ženu, která si zaslouží obdiv. Děkuji proto všem ženám, nejen dnes nominovaným, nesmírně si vaší práce vážím,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

O SOUTĚŽI

Celostátní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, jež svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu. Nejedná se přitom jen o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především o obyčejné ženy, o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost ani média většinou ani tušení.

(hyš-tz-mv)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv projektu Žena regionu