Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

17°

Svátek má

Šíření covidu se den po dni zrychluje, „fakultka“ aktuálně pečovala o 21 pacientů

19. 9. 2020

page.Name
Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové se včera odpoledne léčilo s koronavirem 21 pacientů, z nichž tři byli napojeni na plicní ventilaci. Sedmnáct covidových pacientů bylo na infekčním oddělení a čtyři na oddělení KARIM. Od pátku 11. září zemřel další pacient s covidem-19. ČTK to řekl náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl. Od začátku pandemie v zařízení zemřelo v souvislosti s nákazou 20 převážně starších pacientů. Všichni měli další vážná onemocnění.

Šíření koronaviru každým dnem v kraji zrychluje, odráží se to v počtu hospitalizovaných. Před týdnem, v pátek 11. září, bylo v péči nemocnice, která jako jediná v kraji nemocné s nákazou léčí,15 pacientů s covidem, dva z nich byli napojeni na plicní ventilaci. Už minulý týden počet hospitalizovaných přesáhl počet z jarního období, kdy pandemie propukla. Prvního pacienta s koronavirem hradecká FN přijala 23. března.

„Kapacita covidových lůžek je zatím dostatečná,“ uvedl náměstek Tušl. Na infekčním oddělení má FN vyčleněno pro covidové pacienty 20 lůžek, v případě potřeby je připravena postupně připravit další lůžka na jiných odděleních. „Havarijní plán jsme zatím aktivizovat nemuseli, 20 lůžek stačí. Máme rezervu pro případ dalšího nárůstu. Kdyby to bylo potřeba, můžeme postupně covidová lůžka navyšovat,“ prozradil náměstek.

Do péče o tyto pacienty se v případě potřeby mohou zapojit i krajské nemocnice, které vyčlenily pro pacienty s covidem 20 lůžek. „V nemocnicích Královéhradeckého kraje je zatím jeden pacient s covid-19,“ poznamenala bez bližších informací mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

FN Hradec Králové od čtvrtka 17. září kvůli vysokému nárůstu počtu odběrů v posledních dnech neprovádí odběry neobjednaným samoplátcům. Odběry jsou tak nově jen pro pacienty poslané na vyšetření lékaři či hygieniky a samoplátce objednané předem prostřednictvím rezervačního systému. Rezervační systém je na webu. Ve čtvrtek nemocnice přesto zaznamenala rekordních 437 odběrů.

Toto zdravotnické zařízení zavedlo omezení i přesto, že posílilo odběrové centrum personálně, zlepšilo jeho technické zázemí a pro zajištění rychlejšího provozu v centru zřídilo dvě odběrová místa. V posledních dnech počty odběrů přesahují 400 denně opakovaně. Hygienici v Královéhradeckém kraji za poslední týden zjistili rekordní nárůst počtu potvrzených případů covidu-19, a to o 302 na celkových 1094.

V předchozím týdnu se počet zjištěných nákaz zvýšil o 187, v předminulém o 86 a předtím o 69. Královéhradecký kraj přesto patří k méně zasaženým regionům v zemi. Dosud zde byla zjištěna dvě ohniska, a to v domovech důchodců v Úpici na Trutnovsku a v Polici nad Metují na Náchodsku. Podle hygieniků se zatím komunitní šíření v kraji nezjistilo.

Podle aktualizovaných údajů z takzvaného semaforu jsou čtyři z pěti okresů kraje na prvním zeleném stupni rizika nákazy koronavirem. Zelený stupeň pohotovosti značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Na Rychnovsku nadále platí nulové nebo nízké riziko nákazy, ukázala dnes zveřejněná mapa.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto