Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Záslužnou medaili in memoriam dostal náčelník horské služby Adolf Klepš

6. 9. 2020

page.Name
Po náhlé srdeční příhodě zemřel 10. října roku 2017 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové ve třiapadesáti letech dlouholetý náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Včera při příležitosti oslav 20. výročí kraje byla tomuto záchranáři udělena in memoriam Záslužná medaile Královéhradeckého kraje.

Tuto medaili Klepš dostal za zásluhy o rozvoj integrovaného záchranného systému v kraji. Ocenění převzala jeho manželka. Klepš byl profesionálním členem horské služby 26 let, krkonošské záchranáře vedl od roku 2001. „Jeho přátelé a kolegové na něj vzpomínají jako na skvělého náčelníka, obětavého a vynikajícího záchranáře a naprostého profesionála, na kterého se mohli spolehnout během náročných záchranářských zásahů i v osobním životě,“ řekl hejtman Jiří Štěpán, který předal pamětní medaile dalším čtrnácti osobnostem.

Pamětní medaili hejtmana včera například převzala polonistka a překladatelka Olga Castiellová za celoživotní přínos pro českou kulturu. Ocenění má i Jan Červinka, který bývá nazýván legendou českého expedičního horolezectví. Byl členem prvního reprezentačního týmu československých horolezců a ve Vrchlabí založil a 40 let vedl horolezecký oddíl. Medaili hejtmana obdržel i Květoslav Kvasnička, který je od roku 1990 nepřetržitě starostou obce Kunčice na Hradecku.

Ocenění dostal i Jan Červinka, legenda českého expedičního horolezectví. 

„Velice si vážím práce a přínosu lidí, kteří se dlouhodobě a úspěšně snaží zlepšovat život obyvatel kraje, zasloužili se o jeho rozvoj či jeho vynikající propagaci,“ uvedl hejtman s tím,  že nominaci na ocenění mu mohl podat kdokoliv z veřejnosti. Kromě toho odmítl názory kritiků krajského uspořádání, že kraje jsou zbytečným správním celkem.„Kraj funguje jako důležitý mezistupeň mezi státem a jednotlivými obcemi a má dostatečnou sílu jednat na úrovni ministerstev, ale zároveň dokáže vnímat problémy regionu i jednotlivých občanů a na ně reagovat,“ dodal.

Oslava 20 let Královéhradeckého kraje před zimním stadionem, kterou doprovázel kulturní program a zúčastnili se jí stovky lidí, navázala na tradiční Den kraje, který krajský úřad pořádá vždy 8. května na Pivovarském náměstí. Letos se však Den kraje nekonal kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Foto: Horská služba Krkonoše, Ctibor Košťál