Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Další fáze očkování proti nákaze covid-19 v kraji vypukne v dubnu

9. 3. 2021

Další fáze očkování proti nákaze covid-19 v kraji vypukne v dubnu 15 snímků
Až 112 800 dávek vakcíny měsíčně bude schopno dodat jedenáct očkovacích míst, které budou od dubna působit na území Královéhradeckého kraje. Základními pilíři očkovací sítě jsou krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí.

Důležitou součástí očkovací sítě budou ale také ordinace více než dvou stovek praktických lékařů. Podle krajského hejtmana Martina Červíčka je cílem očkování proti covid-19 nejen chránit obyvatele a omezit další šíření nákazy v populaci, ale rovněž snížit počet úmrtí a zabránit přetížení zdravotnických zařízení.

„Je to cesta, jak ochránit rizikové skupiny obyvatelstva, zdravotnické pracovníky a klíčové složky kritické infrastruktury. Jsem přesvědčen, že očkování je také prostředkem, jak pozvolna vrátit náš život k normálu. Tedy pomůže nám zmírnit obavy z onemocnění a jeho průběhu – pokud už se nakazíme –, a zároveň nám pomůže vrátit zážitky, práci a mnohá témata, která zase naplní naše, v posledních měsících vyprázdněné, duše,řekl hejtman.

Páteřní očkovací síť budou tvořit očkovací místa v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, například poliklinika v Jaroměři, i ordinace praktických lékařů. Kraj původně plánoval zřízení velkých očkovacích center. V souvislosti efektivního zajištění očkování postačí ale vybudovat pouze jedno očkovací centrum mimo nemocnici, a to v Rychnově nad Kněžnou. V případě nezbytnosti bude připraveno urychlené zřízení očkovacích center v Jičíně, Trutnově, Náchodě a Dvoře Králové nad Labem.

„Důležitým aspektem pro další fázi očkování je zapojení praktických lékařů, z nichž někteří už od února očkují ve svých ordinacích. Od dubna budou ordinace praktiků fungovat jako samostatná očkovací místa. Sdružení praktických lékařů přislíbilo zapojení 215 praktických lékařů z celého kraje, což výrazně zlepší dostupnost očkování a zvýší důvěru lidí v očkování,“ dodal radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Praktičtí lékaři by měsíčně mohli vyočkovat až 50 tisíc dávek vakcíny. Společně s nemocnicemi by kapacita v regionu čítala až 162 800 očkování za měsíc. Od ledna je v kraji v provozu sedm očkovacích míst, a to v krajských nemocnicích v Jičíně, Trutnově, Náchodě, Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou. Očkuje také Fakultní nemocnici Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí. Do 8. března se v regionu aplikovalo 46 539 dávek vakcíny. Druhou dávku dostalo 13 601 osob.

Očkovací místa v Královéhradeckém kraji od dubna 2021

Město

Očkovací místo

Počet dávek měsíčně

Jičín

ON Jičín – pavilon operačních oborů – chirurgická ambulance (budova G)

12 000

Trutnov

ON Trutnov
– přízemí budovy interny (budova D)
– přízemí budovy gynekologie (budova L)
– přízemí budovy onkologie a ortopedie (budova A2)

11 200

Dvůr Králové nad Labem

MN Dvůr Králové n. L. multifunkční budova – školicí středisko

4 800 až 7 000

Náchod

ON Náchod, přízemí pavilonu K

15 000

Broumov

ON Broumov, přízemí hlavní budovy

4 800

Hořice

Levitovo centrum následné péče Hořice

3 000

Rychnov nad Kněžnou

Společenské centrum Rychnov nad Kněžnou

12 000

Vrchlabí

Nemocnice Vrchlabí, hlavní budova nemocnice

7 000

Jaroměř

EDUMED Jaroměř, budova polikliniky

6 000

Nový Bydžov

Nemocnice Nový Bydžov

4 800

Hradec Králové

Fakultní nemocnice HK, pavilon interních oborů

25 200 až 30 000

Celkem páteřní síť

105 800 až 112 800

 

Ordinace praktických lékařů

45 000 až 50 000

CELKEM

 

150 800 až 162 800

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto