Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

„Fakultka“ evidovala mírný pokles pacientů hospitalizovaných s covid-19

19. 3. 2021

page.Name
Zatímco na konci minulého týdne se počet hospitalizovaných pohyboval přes 200, k dnešku jich bylo hospitalizováno přibližně 170. Fakultní nemocnice v Hradci Králové tak v tomto týdnu zaznamenala mírný pokles pacientů s onemocněním covid-19. Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora je důvodem pokles počtu pacientů s koronavirem na standardních lůžkách.

Pacientů ve vážném stavu, jejichž stav vyžaduje umístění na jednotkách intenzivní péče, se i nadále pohybuje kolem šesti desítek. „Počet pacientů s covid-19 začal stoupat po loňských vánočních svátcích a po celý leden, únor a polovinu března se pohyboval mezi 200 až 230 hospitalizovanými pacienty, v některých okamžicích byla kapacita nemocnice vyčerpána a museli jsme zajistit převoz pacientů do jiných krajů,“ řekl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Ten doufá, že trend poklesu počtu pacientů s covid-19 vydrží i v dalších týdnech a promítne se také do počtu pacientů vyžadujících intenzivní péči. Nemocnice nadále apeluje na veřejnost, aby dodržovala veškerá nařízení, která pomáhají snížit riziko přenosu tohoto onemocnění. Kvůli snížení rizika nákazy jsou i nadále zakázány návštěvy pacientů ve „fakultce“.

„Postupné obnovování neakutních zákroků nemocnice bude moci spustit až výrazně klesne dosud vysoká zátěž jednotek intenzivní péče pacienty s covid-19 a pozitivní stanovisko vydá Ministerstvo zdravotnictví České republiky.  Kromě péče o pacienty s akutními zdravotními problémy a pacienty s covidem nemocnice zajišťuje provoz Očkovacího centra, které postupně v souvislosti s množství dodaných vakcín navyšuje svou kapacitu, například o druhém březnovém víkendu bylo aplikováno téměř 1500 dávek vakcíny.

„S ohledem na avizované navýšení dodávek vakcín připravujeme další rozšíření kapacit očkování, abychom byli připraveni očkovat zhruba 30 tisíc dávek každý měsíc,“ uvedl ředitel Palička. V provozu je také Odběrové centrum umístěné v zadní části areálu nemocnice, které provádí i nadále PCR testy pro indikované pacienty a také antigenní testy pro veřejnost.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto