Pátek

29. září 2023

Nyní

23°

Zítra

17°

Svátek má

Fakultní nemocnice během pandemie pomáhá zaměstnancům zajistit péči o děti

25. 3. 2021

page.Name
Vzhledem k pandemii covid-19 tráví na svých pracovištích tráví nejvíce času zdravotníci. Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové proto od začátku pandemie pomáhá zajistit péči o děti svých zaměstnanců. Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora se díky tomu podařilo část personálu udržet v práci, což bylo v době vysokého náporu nakažených pacientů naprosto zásadní pro zajištění provozu tohoto zdravotnického zařízení.

Různé formy pomoci s péčí o své děti využily stovky zaměstnanců nemocnice. „Pro mnoho rodičů s malými dětmi, kteří pracují v nemocnici, je v současné době složité skloubit práci a péči o děti. Proto prostřednictvím oddělení péče pro zaměstnance pomáháme zhruba rok se zajištěním různých možností od pomoci s umístěním do pověřených školských zařízení fungujících pro složky Integrovaného záchranného systému (IZS) až po individuální hlídání,“ řekl ředitel nemocnice Vladimír Palička.

Zaměstnanci FN využívají pro své děti více než desítku mateřských a základních škol v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, které slouží dětem zaměstnanců složek IZS. Školská zařízení nabízejí pomoc s dětmi od dvou do deseti let. V základních školách je umístěno zhruba 115 dětí, v mateřských asi 90 a zájem rodičů o tuto možnost stále mírně stoupá. Přes tři desítky dětí zaměstnanců FN jsou umístěny v péči různých dětských skupin a rodinných center. „Většinou jde o děti se specifickými potřebami, které není možné z různých důvodů umístit do pověřených školských zařízení,“ uvedl mluvčí.

Oddělení péče pro zaměstnance FN pomáhá zaměstnancům také zajistit možnost individuálního hlídání dětí prostřednictvím dobrovolníků především z řad studentů Univerzity Hradec Králové. Za rok tuto možnost využilo více než 50 rodin zaměstnanců. Dobrovolníci pomáhají přímo v rodinách dětí s hlídáním a také zajišťují například pomoc s vyučováním či on-line formou doučování vybraných předmětů. Celkem má oddělení péče pro zaměstnance v databázi více než stovku dobrovolníků ochotných pomoci s péčí o děti.

„Všem, kteří se zapojili do pomoci o děti zaměstnanců nemocnice patří obrovský dík, protože absence dalších desítek zaměstnanců, kteří by zůstali s dětmi doma, by znamenala velké komplikace při zajištění péče o akutní pacienty a pacienty s covid-19. Věřme, že situace se začne brzy zlepšovat a děti se postupně začnou vracet do škol,“ uvedl ředitel Palička.

Ve FN je nyní hospitalizováno zhruba 160 pacientů s covid-19, z toho stále více než 50 na jednotkách intenzivní péče. Během ledna a února počty pacientů s koronavirem dosahovaly až 230 hospitalizovaných, pokles se týká především počtu pacientů na standardních lůžkách. Velkým problémem byl vysoký počet v práci nepřítomných zdravotníků, stále jich chybí více než 300.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto