Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Fakultní nemocnice spustila dobrovolné antigenní testování zaměstnanců

8. 3. 2021

page.Name
Na pracovištích Fakultní nemocnice (FN) v Hradci Králové bude i v následujících dnech pokračovat dobrovolné testování zaměstnanců antigenními testy, které bylo zahájeno právě dnes. FN je největším zdravotnickým zařízením v kraji, zaměstnává více než 5000 lidí, z nichž asi 3500 jsou zdravotníci. Krajské nemocnice začaly s plošným testováním minulý týden.

„Nemocnice pokračuje v testování veřejnosti. Výrazně stoupl počet zájemců o antigenní testy veřejnosti a na tento týden jsou již zarezervované všechny volné termíny na tyto testy,“ řekl mluvčí fakultní nemocnice Jakub Sochor. Toto zdravotnické zařízení pokračuje také v testování veřejnosti PCR testy, například v sobotu její tým provedl více než 600 odběrů. Přes 200 z nich bylo pozitivních.

Kraj reagoval na zvýšený zájem o testování posílením mobilních testovacích týmů, které kromě Trutnovska, Náchodska, Královédvorska jezdí také na Novobydžovsku a lidé mají ve svých obcích možnost nechat se otestovat bez nutnosti dojíždět do jednoho z páteřních očkovacích míst. „Na PCR testy volné termíny jsou, zaplnily se termíny na antigenní testy. V tuto chvíli neplánujeme, že bychom do konce března výrazně navyšovali další volné termíny na antigenní testování,“ poznamenal mluvčí kraje Dan Lechmann.

Dnes bylo v kraji hospitalizováno zhruba 590 pacientů s koronavirem, z nichž více než 110 vyžadovalo intenzivní péči. V péči nemocnic v kraji bylo ve středu okolo 620 pacientů s covidem, zhruba 130 z nich vyžadovalo intenzivní péči. „V krajských nemocnicích je hospitalizováno 363 pacientů s covidem, z toho 60 na intenzivní péči. Pokles nově hospitalizovaných pociťujeme především v Trutnově a i nápor v Jičíně není takový jako počátkem minulého týdne,“ prozradil Lechmann.

Vyšší zátěž je nyní na nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem a v Rychnove nad Kněžnou, odkud dnes převáželi dva pacienty do Trutnova a do Jičína. „V nemocnicích aktuálně chybí 167 zdravotníků, což je výrazný posun k lepšímu oproti předchozím týdnům, kdy jich chybělo přes dvě stovky,“ dodal mluvčí kraje.

Pokračuje také očkování zdravotníků a nejstarších seniorů vakcínami proti covidu-19, celkem bylo aplikováno zhruba více než 20 tisíc vakcín. Očkování ve fakultní nemocnici se podle mluvčího Sochora zrychluje. O víkendu dostalo dávku téměř 1300 lidí, přičemž například o víkendu 13. a 14. února to bylo 550 dávek vakcíny.

„V souvislosti s avizovaným navýšením vakcín předpokládáme, že ke konci března podáme o víkendu okolo 1500 dávek,“ uvedl Sochor. FN začala v kraji očkovat jako první, a to v sobotu 2. ledna. Situace v nemocnicích kraje se stabilizuje. Pacienty s covidem léčí kromě FN také pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí. Dnes v nich bylo hospitalizováno dohromady zhruba 530 pacientů s koronavirem, z nichž více než 110 vyžadovalo intenzivní péči.

 FN Hradec Králové evidovala k dnešnímu dni zhruba 210 pacientů s covidem-19, z toho více než 50 je na jednotkách intenzivní péče. „Zátěž na personál nemocnice je i nadále velmi vysoká,“ upozornil mluvčí FN. Epidemie v kraji zpomaluje ve všech pěti okresech. Nejrychleji se nyní nákaza šíří v okrese Jičín, kde za posledních sedm dní připadá zhruba 953 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Na Náchodsku podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 862, na Hradecku 834, na Rychnovsku 820 a na Trutnovsku 504 případů.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto