Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Fotbalový stadion by měly postavit Strabag, Geosan a D&D

23. 3. 2021

page.Name
Rada města dnes jednala o stavbě nového fotbalového stadionu v Hradci Králové. Za 568 milionů korun bez DPH by ho mělo postavit sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont, které rada doporučila zastupitelstvu. To bude o této věci jednat na svém zasedání v pondělí 29. března.

Podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy byla nabídka firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont jednoznačně nejlepší. „Vítězný návrh jsme na radě města jednomyslně doporučili zastupitelstvu k rozhodnutí. Teď už bude záležet především na zastupitelích a samozřejmě také na výsledku řízení na ÚOHS,“ řekl Bláha.

Se samotným podpisem smlouvy s vítězem, pokud jej schválí zastupitelé, však město bude muset vyčkat na rozhodnutí antimonopolního úřadu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tendr na stadion stále řeší ve správním řízení po námitce stavební společnosti PORR. Firmě se nelíbí některé zadávací podmínky soutěže a nastavená hodnoticí kritéria. Město tvrdí, že postupovalo správně.

Zakázku město vypsalo metodou Design and Build, tedy Navrhni a postav. Dané byly základní požadavky města na velikost a funkce stadionu. Na projektování a stavbu bude mít vítězná firma dva roky. Celkové náklady na pořízení stadionu by neměly překročit 605 milionů korun bez DPH. Již loni v červenci město podepsalo smlouvu se společností Arcadis Czech Republic, která bude za 31,8 milionu korun bez DPH správcem stavby. Na samotnou stavbu tak zbývalo 573,2 milionu korun bez DPH. Sdružení Strabag, Geosan a D&D nabídlo cenu o asi pět milionů korun nižší.

Stavba na místě polorozbořeného všesportovního stadionu připravuje více než 15 let. Jde o jednu z přednostních investic radnice. Nynější tendr, který město vypsalo loni 4. září, je čtvrtý v pořadí. Původně se do něj přihlásily čtyři subjekty, jež všechny splnily kvalifikační požadavky. Předběžné nabídky v únoru podaly tři subjekty. Hodnoticí komise vítěze vybrala 5. března.

Stadion, na němž bude mít zázemí druholigový klub FC Hradec Králové, by měl podle radnice splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst. Všechna místa by měla být zastřešená. V nové podobě by mělo být zachováno i typické osvětlení současného stadionu v podobě tak zvaných lízátek. Na financování stavby by chtělo město získat státní dotaci.

ČTK
Foto: Ondřej Littera