Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hradecká ODS navrhla varianty koalice, jednu dokonce i bez svého primátora

5. 3. 2021

page.Name
Vyjednávání o nové koalici na královéhradecké radnici pokračují. ODS navrhla uspořádání nové koalice v městském zastupitelstvu dvěma způsoby. Obě varianty počítají se čtyřkoalicí, v jednom případě ale bez primátora ODS. Pro opoziční subjekty, které jsou ve hře, tedy bez hnutí ANO a KSČM, je podmínka občanských demokratů – koalice bez uskupení Změna pro Hradec a Zelení, nadále nepřijatelná.

Loni v listopadu se v Hradci Králové rozpadla koalice tvořená ODS, hnutím ANO a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. Zůstala menšinová koalice občanských demokratů a hnutí ANO, má 16 hlasů a menšinu v 37členném zastupitelstvu. „Jsme připraveni se účastnit na novém koaličním projektu. Nesouhlasíme však s možným zapojením subjektu Změna pro Hradec – Zelení,“ prohlásil předseda klubu zastupitelů ODS Martin Soukup.

Podle něj toto seskupení přispělo k výrazné destabilizaci dosavadní koalice, z níž nakonec formálně odešlo, ale místa v radě si ponechalo. „Tato jedna zkušenost nám stačila," poznamenal Soukup. Koaliční model ODS počítá se zachováním jedenáctičlenné rady města. „Změna tohoto systému, má-li nastat, by neměla být činěna pod časovým tlakem aktuálních jednání,“ dodal s tím, že ODS nelpí na konkrétních funkcích a je připravena k personálním změnám v řadách svých současných nominantů ve vedení města.

ODS v první variantě navrhuje, že by v radě získala tři místa, Hradecký demokratický klub (HDK) čtyři, tři místa by připadla Pirátům a nejmenší Koalici pro Hradec (KPH) jedno. „Post primátora by si v této variantě podržela ODS, HDK a Piráti by získali shodně po dvou náměstcích,“ uvedli zástupci ODS. Druhá varianta počítá s možností, že se ODS vzdá primátorské pozice a bude mít dva náměstky, primátora by pak nominoval HDK, který by navíc získal jednoho náměstka. Dva náměstky by měli Piráti. Místa v radě by byla v tomto případě rozdělena podle klíče ODS dvě, HDK tři, Piráti tři a KPH dvě místa.

Podle návrhů ODS by měla nová čtyřčlenná koalice 20 hlasů. Podle opozičního návrhu by měla pětičlenná koalice, tedy včetně subjektu Změna pro Hradec a Zelení, 23 hlasů. „Jsme i nadále přesvědčeni, že jediná možná varianta na stabilní a udržitelný rozvoj města je varianta 23 zastupitelů, která dá městu na relativně krátký čas do voleb potřebnou stabilitu. Je to pro nás zásadní,“ řekla zastupitelka Pavlína Springerová (HDK).

Předseda zastupitelského klubu Pirátů Aleš Dohnal se v této souvislosti připojil k zastupitelce Springerové. „Také z naší strany žádná změna, koalice s 23 hlasy nám připadá daleko výhodnější než kolace s 20 hlasy.“ Zastupitelka Anna Maclová (KPH) poznamenala, že poslední návrh opozičního bloku počítá s devítičlennou radou města, ve které by měl HDK tři místa, ODS a Piráti po dvou a Změna pro Hradec - Zelení a KPH po jednom postu. HDK by připadlo primátorské křeslo.

Rozkol mezi současnou koalicí a Zelenými se završil na minulém zastupitelstvu 22. února, kdy ODS a hnutí ANO s podporou komunistů odvolalo náměstka primátora Martina Hanouska (Zelení). Za volební uskupení Změna pro Hradec a Zelení zůstává radní Adam Záruba (Změna pro Hradec). Hnutí ANO v Hradci Králové komunální volby vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS má pět zastupitelů a Změna pro Hradec a Zelení tři křesla. HDK má sedm mandátů, Piráti pět svých zástupců, lidovecká Koalice pro Hradec má tři zastupitele a KSČM také tři.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto