Čtvrtek

28. září 2023

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Magistrát se opět připojí ke kampani a po sedmnácté vyvěsí tibetskou vlajku

9. 3. 2021

page.Name
Vlajka pro Tibet. To je název celosvětové kampaně, která vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Také zítra se k ní už po sedmnácté připojí město Hradec Králové. S vyvěšením tibetské vlajky na stožáru před magistrátem souhlasila městská rada.

„Pro naše město je to jakési tradiční připojení se k této kampani, která je zároveň připomenutím památky obětem povstání, které v roce 1959 potlačili čínští vojáci. Současně to vnímáme jako podporu všem utlačovaným národům a národnostním menšinám na celém světě,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek.

Hradec Králové byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani připojilo. Později na konci 90. let a na začátku 21. století radnice vlajku oficiálně nevyvěšovala. V posledních letech opět tibetská vlajka před magistrátem vlaje pravidelně. V kraji se k symbolické akci připojuje řada měst, obcí a institucí. Dne 10. března se vyvěšením tibetské vlajky připomíná potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.

ČTK
Ilustrační foto