Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Menšinová koalice na hradecké radnici ukončila koaliční smlouvu

29. 3. 2021

page.Name
Občanská demokratická strana (ODS) a Hnutí ANO ukončily koaliční smlouvu pro menšinovou vládu na radnici stotisícového Hradce Králové. Cílem je vytvořit prostor pro vznik vedení města založeného buď na novém a pevném koaličním uskupení, nebo na principu otevřeného vedení za účasti dalších stran a hnutí.

„I přes jednání zbývajících koaličních subjektů s opozičními uskupeními o možném doplnění koalice se do dnešního dne nepodařilo ustavit takovou většinu v zastupitelstvu města, která by byla pevným spojením demokratických stran a zajistila by stabilní vedení města Hradec Králové,“ uvedli v prohlášení zástupci ODS a ANO.

Podle nich by mělo být společným cílem všech zastupitelů města zajištění do termínu řádných komunálních voleb pokračování započatých investičních projektů, zhodnocování majetku města a řešení následků probíhající pandemie covidu-19. Dosavadní vyjednávání o nové koalici zatím pokaždé zkrachovala. Například ODS dříve navrhovala novou koalici disponující 20 hlasy z ODS, Hradeckého demokratického klubu, Pirátů a lidovecké Koalice pro Hradec.

Už tehdy občanští demokraté uvedli, že netrvají na funkci primátora. Krajský předseda ODS a poslanec Ivan Adamec na konci února označil situaci v Hradci Králové za neudržitelnou a uvedl, že pokud se do dnešního jednání zastupitelstva nepodaří najít řešení, požádá zastupitele za ODS ve vedení města, aby z koalice odešli. Jednání hradeckého zastupitelstva by mělo začít dnes odpoledne.

Naopak možní partneři ODS v nové koalici již dříve uvedli, že podmínka ODS na koalici bez Změny a Zelených je pro ně nepřijatelná, tedy že jediná možná varianta na stabilní a udržitelný rozvoj města je varianta 23 zastupitelů. Na radnici v Hradci Králové v poslední době menšinově vládla ODS s hnutím ANO, v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu měla koalice 16 mandátů. Primátorem je Alexandr Hrabálek (ODS).

Hnutí ANO v Hradci Králové komunální volby vyhrálo a má v zastupitelstvu 11 mandátů. ODS má pět zastupitelů a Změna pro Hradec a Zelení tři křesla. HDK má sedm mandátů, Piráti pět, Koalice pro Hradec má tři zastupitele a KSČM také tři.

Trojkoalice ANO, ODS a Změny a Zelených se rozpadla loni na konci listopadu, kdy z ní odešla Změna pro Hradec a Zelení. Koaliční smlouva zůstala platná, koalice ale fakticky ztratila většinu v zastupitelstvu města.

ČTK
Ilustrační foto