Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Multifunkční stadion? Nejen fotbal, ale i prostor pro další sporty či koncerty

30. 3. 2021

page.Name
Na zasedání zastupitelstva v Hradci Králové, jak už jsme čtenáře informovali, se včera schvaloval dodavatel klíčové stavby – nového multifunkčního stadionu. Ze sedmatřiceti zastupitelů vítěze v pořadí čtvrtého tendru, kterým je uskupení Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont s cenou 568 milionů korun bez DPH, schválila většina 27 zastupitelů. V této souvislosti se rovněž řešila otázka, jak vlastně takový stadion bude vypadat a čemu bude sloužit.

Podle primátora Alexandra Hrabálka je multifunkčnost nové sportovní arény pro město od začátku velmi důležitá. Stadion pro osm tisíc diváků s možností na navýšení o tisíc tři sta, má splňovat kategorii UEFA 4 pro mezinárodní utkání. Zázemí zde bude mít fotbalový klub FC Hradec Králové, ale stadion má být podle návrhu využíván v daleko větší míře i jinými sportovci.

„Kolem stadionu bude 600 metrů dlouhý atletický ovál, pod tribunami v přízemí bude krytý stometrový tunel s osvětlenou trojdráhou, tělocvičnou i posilovnou. Areál bude schopný poskytnout zázemí a venkovní prostor pro kongresy, festivaly nebo dožínky. Během koncertů by se do hlediště a na hrací plochu mělo vejít až 25 tisíc diváků,“ představil parametry stadionu primátor s tím, že město bude mít moderní multifunkční arénu odpovídající 21. století.

Autorem architektonického návrhu, který vychází z projektu s platným stavebním povolením, je architekt Tomáš Vymetálek. „Do veřejné soutěže se přihlásili čtyři účastníci, tři z nich podali předběžné nabídky, ze kterých nakonec hodnotící komise vybrala a doporučila tu vítěznou,“ poznamenal investiční náměstek primátora Jiří Bláha. V současné době běží patnáctidenní lhůta pro případné poslední námitky proti výsledku výběru. Teprve poté bude s vítězem tendru podepsána smlouva.

Pak začnou přípravné práce a samotná stavba stadionu by mohla být zahájena na podzim. Peníze na ni jsou v rozpočtu rezervované, ale město by rádo využilo možnosti dotace. Radost z toho, že se po řadě let konečně daly věci související se stavbou nového stadionu do pohybu, vyjádřil včera generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl. „Máme nádherný den. Musíme si ten okamžik dlouho vychutnávat, protože jsme na něj strašně dlouho čekali.“

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz