Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Obrázky rozkvetlých tulipánů ozdobily chodby Kliniky onkologie a radiologie

18. 3. 2021

page.Name
Děti z devíti mateřských, základních a uměleckých škol v Královéhradeckém kraji se zapojily do projektu Tulipánový měsíc. Při této příležitosti vytvořily obrázky a rukodělné výrobky s motivy barevných tulipánů, které poté ozdobily prostory Kliniky onkologie a radioterapie Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK).

Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora se letos poprvé do akce přidali také pacienti Psychiatrické kliniky FN HK vedení svými arteterapeutkami. Cílem projektu je přinést s jarem naději všem, kteří se osobně či v blízkém okolí setkávají s onkologickým onemocněním. Právě tvůrcům poděkovala Andrea Nečasová, koordinátorka akce Tulipánový měsíc v tomto zdravotnickém zařízení.

„I když jsou školy v souvislosti s covid-19 uzavřené, podařilo se nám prostřednictvím laskavých pedagogů děti oslovit. Ty potom doma malovaly a vyráběly, často s pomocí rodičů, prarodičů nebo sourozenců,“ uvedla koordinátorka. Výzdoba kliniky je v této mimořádně náročně době boje s epidemií koronaviru velkým zpestřením nejen pro onkologické pacienty, ale také pro zdravotníky a zaměstnance kliniky.

Přípravy výzdoby se tradičně zúčastnily ZŠ a MŠ při Fakultní nemocnici Hradec Králové, ZŠ i ZUŠ z Týniště nad Orlicí. Letos nově také MC Ratolest a DDM Sluníčko z téhož města, dále ZŠ a MŠ Albrechtice nad Orlicí, ZŠ SNP a MŠ Třebechovická z Hradce Králové a ZŠ Česká Skalice.

„Pro všechny organizace, které se letos zapojily, jsme připravili diplomy. Těmi jsme jim poděkovali za aktivní podporu této akce. Velmi si vážíme času, nápaditosti a kreativity, které do tulipánové tvorby pro naše pacienty jednotliví tvůrci s láskou vložili,“ dodala Nečasová. Akci Tulipánový měsíc pořádá v České republice od roku 2013 Amelie z.s.

„Touto akcí upozorňuje na fakt, že onkologičtí pacienti potřebují nejen odbornou léčbu, ale i významnou psychosociální podporu a laskavý přístup. V rámci akreditovaného dobrovolnického programu se do akce zapojují také mnozí dobrovolníci Amelie,“ vysvětlil mluvčí FN HK. Bližší informace o akci i činnosti Amelie z.s. je možné najít na www.amelie-zs.cz

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: FN HK