Sobota

1. října 2022

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Osobní setkávání jsou nenahraditelná, na tom se shodují účastníci ankety

15. 3. 2021

page.Name
I když se epidemická situace v Královéhradeckém kraji mírně zlepšuje, není ještě zdaleka taková, jak bychom si ji představovali. Provádějí se hromadně antigenní testy, očkuje se… Pohyb obyvatel je však vládně omezen do 21. března a není zcela jasné, že po tomto datu dojde k rozvolnění.

Jasné je to, že společenský a kulturní život je umrtven, restaurace a většina obchodů jsou uzavřené, stejně tak muzea, galerie a další instituce, které vlévají život do žil občanů. Blíží se jaro a s tímto ročním obdobím je vždy spojena určitá naděje. Zda s příchodem jara nějaká přijde a život se vrátí do běžných kolejí, jsme se v anketě pro březnový magazín Salonky zeptali hradeckých osobností různých profesních oborů.

Ladislava Klokočníková, vedoucí programu ČRo HK
Celý život jsem optimista, přesto si na základě zkušeností z minulého roku a současné situace myslím, že na jaře to určitě nebude. Pokud budeme všichni dodržovat veškerá nařízení, tak nadechnout bychom se podle mě mohli nejdříve začátkem léta.

Petr Neckař, živnostník
Naděje přece, když se na to podíváme z jiné perspektivy, nesouvisí s příchodem jara ani s odchodem pandemie. Mám pocit, že teď je vše v podstatně větším klidu. Naučili jsme se v rámci businessu více komunikovat on-line, uvědomili jsme si, že jezdit přes půl republiky na standardní pracovní schůzku trvající deset minut často opravdu není nutnost. Díky technologiím jsme se naučili být výrazně efektivnější. Přesto je jasné, že osobní setkávání jsou nenahraditelná. A to jak v pracovní, tak i osobní rovině. Těším se třeba, až se známými zajdu na pivko do mé oblíbené hospůdky U Žoldnéře a zahrajeme si na kytary. Těším se, až se otevřou sportoviště. Těším se na svět bez roušek a bez omezení. Jsem optimista. Když je zle, vždycky si vzpomenu na Cimrmana: Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůře.

Lucie Felcmanová, PR Technologické centrum
Přiznám se, že v kontextu naprosto chaotického přístupu vlády k pandemii už se můj optimismus vytrácí a převažuje spíš rozčarování. Přesto doufám, že jaro přinese zklidnění, zdravotníkům zasloužené vydechnutí a nám všem, především dětem, brzký návrat k normálu. V TECHNOLOGICKÉM CENTRU jsme drtivou většinu našich aktivit už loni na jaře překlopili do onlinu a daří se nám pracovat se startupy i na dálku. I tak bychom ale byli rádi, kdybychom se mohli co nejdříve opět potkávat tváří v tvář.

Vojtěch Šůstek, ředitel Oblastních charity Hradec Králové
Naději na návrat do „normálního života“ určitě máme a neměli bychom ji opouštět. Jsme příliš dlouho izolováni od svých blízkých a přátel, a to v nás vyvolává určitou beznaděj. Je potřeba v rámci dostupných možností, třeba i s využitím moderních technologií, navazovat kontakt z druhými a vzájemně se povzbuzovat, vést sebe i druhé k trpělivosti, vytrvalosti, ale i zodpovědnosti a ohleduplnosti. Je důležité umět se s druhými podělit o své starosti i radosti a také jim naslouchat. Dát druhému vědět, že na to nejsme sami a že nic netrvá věčně. Otázka zůstává, co je to návrat k normálnímu životu. Ten, co jsme si jako společnost v poslední době nastavili, možná nebyl úplně normální. Teď máme možnost něco z toho změnit k lepšímu, je to pro nás velká výzva.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz