Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Více než tři miliony korun na obědy pomohou dětem z rodin v hmotné nouzi

5. 3. 2021

page.Name
Obědy do škol. To je projekt, do něhož se ji popáté zapojí Královéhradecký kraj. Ten v této souvislosti bude od ministerstva práce a sociálních věcí žádat na zajištění pravidelné školní stravy pro děti ze sociálně slabších rodin v příštím školním roce částku v maximální výši 3,2 milionu korun. Školy se do projektu mohou přihlásit do 15. března.

„Smyslem projektu je potravinová pomoc dětem v podobě proplácení obědů ve školní jídelně. Projekt se vztahuje i na děti v mateřských školách,“ prozradila Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana. Projekt Obědy do škol nabízí pomoc formou bezplatného stravování ve školních jídelnách a mateřských školách dětem ve věku tří až 15 let, jejichž zákonní zástupci pobírají dávky v hmotné nouzi.

Zároveň kryje náklady na stravné v plné výši tak, jak by je platili rodiče dětí. V základních školách je to jeden oběd na dítě na den a v mateřských školách je to celodenní stravné, tedy jeden oběd a dvě svačiny na dítě na den. O pomoci se okolí dítěte nic nedozví. „Projekt zajistí přímou podporu dětí, které dostanou a sní oběd přímo ve škole. Nejde tedy o finanční podporu rodin, ale peníze na obědy dětí jdou přímo stravovacím zařízením,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek.

Kraj se na projektu finančně nepodílí, je příjemcem dotace, kterou rozděluje. Jednotlivé školy jsou partnery kraje, který zajišťuje veškerou administrativu. „V kraji je více než 2900 dětí, které žijí v rodinách s nárokem na dávky v hmotné nouzi. Právě jim je určen tento projekt. V letošním školním roce se díky projektu v kraji stravuje téměř 600 dětí,“ řekla Svatoňová.

V kraji je zhruba 230 mateřských a základních škol. Obědy financuje Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) prostřednictvím Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Královéhradecký kraj se poprvé do projektu přidal ve školním roce 2017/18.

ČTK
Ilustrační foto