Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Všechny obchody musí mít na Velký pátek zavřeno, vyplývá z nařízení vlády

29. 3. 2021

page.Name
Také vám přišly do schránky reklamní letáky supermarketů s upozorněním, že na Velký pátek 2. dubna mají otevřeno? Tak pozor, informace neplatí! Podle platného vládního usnesení v boji proti koronaviru musí mít všechny obchody zavřeno, i potraviny.

Velký pátek patří mezi svátky, na který se na rozdíl od Velikonočního pondělí nevztahuje v běžných časech zákaz prodeje. Jenže v normální době nyní nejsme. Aktuálně platí „covidové“ usnesení vlády, podle kterého je zakázaný maloobchodní prodej o státních svátcích všeobecně. Žádné výjimky nejsou.

V pátek proto mohou zůstat otevřené čerpací stanice, lékárny nebo prodejny na nádražích. Obchody musí zůstat zavřené. S otevřením přitom počítal například Kaufland či Lidl.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes prohlásil, že opatření zabrala, epidemická situace se po jejich zpřísnění lepší, a je tedy nutné v současném režimu ještě vydržet. „Musíme být obezřetní, máme strach. Čísla v okolních státech totiž letí nahoru,“ uvedl.

Naopak podle Svazu obchodu a cestovního ruchu páteční zákaz prodeje není rozumný. „Povede to jen k větší koncentraci lidí v obchodech ve čtvrtek a v sobotu,“ citovala ČTK prezidenta svazu Tomáše Prouzu.

Vláda aktuálně neumožní ani provoz farmářských tržišť.

Pavel Cajthaml
Grafika: Michal Kriegler