Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Hradecká ODS navrhuje vedení města i za účasti Změny a Zelených

17. 6. 2021

page.Name
Od podzimu minulého roku není kompletní vedení města Kradce Králové a v zastupitelstvu neexistuje jasná většina. Královéhradecká ODS nyní přišla se třemi variantami řešení současného stavu na zdejší radnici. Jednou z variant je vznik nového vedení města v pětikoalici ODS, Hradeckého demokratického klubu (HDK), Pirátů, lidovecké Koalice pro Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení na půdorysu 11 radních, primátora a čtyř náměstků s principem rovného zastoupení.

Ještě na jaře byla ODS proti zapojení posledně zmiňovaného uskupení. ODS se podílí na vedení města s hnutím ANO. „Současný stav neprospívá nikomu. Opozičním subjektům, sdruženým ve čtyřbloku HDK - Piráti - KDU-ČSL - Změna pro Hradec a Zelení, jsme proto nabídli tři varianty, jak společně vést město do konce volebního období. Ve variantě nové koalice je ODS ochotna vzdát se i postu primátora,“ sdělil předseda oblastní rady ODS Pavel Staněk.

Opoziční HDK, který je druhou nejsilnější stranou v zastupitelstvu, krok ODS považuje za taktizování. Zmíněnou variantu pětikoalice totiž navrhl blok opozičních stran již dříve, ale ODS to před časem odmítla a preferovala například čtyřkoalici s HDK, Piráty a lidovci.

Předsedkyně HDK Pavlína Springerová krok ODS chápe jako určitou snahu před parlamentními volbami v Hradci Králové zklidnit situaci, protože se jí to nehodí. „Vrací se k pětikoalici, kterou jsme už před čtyřmi měsíci navrhovali. Tehdy jsme byli připraveni na skutečnou změnu, spolu s dalšími opozičními stranami jsme nabídli naše kandidáty. Čas neúprosně běží a situace se samozřejmě změnila,“ řekla.

Zastupitelský klub HDK navržené možnosti projedná a na začátku příštího týdne zveřejní stanovisko. „Současná situace ve vedení města je neudržitelná, uděláme vše, co bude v našich silách, aby tento marasmus skončil,“ dodala Springerová. Další variantou navrhovanou nyní ODS je podpora pro stávající vedení města, zvolení zastupitele za ODS Martina Soukupa do funkce náměstka primátora a podpora pro vybrané projekty do konce volebního období.

Soukup byl náměstkem primátora v letech 2002 až 2014. Jinou variantou ODS je pak ještě obměna vedení města volbou zástupců opozice do funkcí náměstků a radních na místa nyní obsazená zástupci hnutí ANO s tím, že by v městské radě získali oproti ODS většinu. Tato varianta počítá se zachováním obsazení místa primátora a náměstka pro rozvoj města. Primátorem je Alexandr Hrabálek (ODS) a náměstkem pro rozvoj Jiří Bláha (ODS). Rada má devět členů z původních 11.

V Hradci od voleb v roce 2018 do loňského listopadu vládla koalice ANO, ODS a Změna pro Hradec a Zelení. Loni v listopadu z ní odešlo uskupení Změna a Zelení a letos v březnu ukončily zbylou menšinovou koalici ANO a ODS. Hnutí ANO má jako vítěz voleb v hradeckém 37členném zastupitelstvu 11 mandátů. ODS má pět zastupitelů a Změna pro Hradec a Zelení tři křesla. HDK má sedm mandátů, Piráti pět, Koalice pro Hradec tři zastupitele a KSČM také tři.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto