Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Polygon na letišti v Hradci Králové byl v pátek v obležení policejních aut

18. 6. 2021

page.Name
Naštěstí jen v rámci školení takzvaného pit manévru. Polygon na hradeckém letišti se totiž stal jedním z devíti míst v celé republice, na kterých se školí dohromady 40 instruktorů Policie ČR. Pátek byl závěrečným dnem celého kurzu a polygon se tak proměnil v místo, kde se předváděl takzvaný PIT manévr.

PIT manévr se používá pro násilné zastavení vozidla s použitím rámu, který má policejní vozidlo na své přední části. Pro takový manévr má policie už 850 vozidel. Cílem je v letošním roce zaškolit více než 4000 policistů na tento speciální trik.

Polygon navštívil i policejní prezident Jan Švejdar. ,,Vidíme, že nám stoupá, byť ne výrazně, počet řidičů pod vlivem drog a alkoholu za volantem a samozřejmě u těch řidičů, kteří jsou pod vlivem drog těžko předvídat, co nám udělá. Ta agresivita tam prostě je a proto má policie České republiky tento nástroj, aby mohla proti těmto řidičům účelně zakročit,'' říká Švejdar.

Jan Švejdar - policejní prezident

Rám na policejním autě slouží k zahrazení cesty, odtlačení překážky a především k samotnému násilnému zastavení vozidla.

,,Ve chvíli kdy chci někoho vytlačit nebo násilně zastavit, tak ta prvotní věc, které říkáme ''touch and go'', to znamená dotkni se a jeď, se pouze přiblížíme k vozidlu. Aby se mohl policista přiblížit a vyrovnat rychlost s tím vozidlem, které pronásleduje, musí krátce zrychlit tak, aby se dostal na jeho úroveň. Musí se dostat do místa, které potřebujeme pro provedení tohoto PIT manévru, srovnat rychlost a potom se plynule dotknout toho vozidla,'' říká ředitel vzdělávacího zařízení Jihlava Martin Souček. 

Ideální rychlost vozidla pro PIT manévr je 30 až 60 km za hodinu. Prioritou je ochrana policistů a občanů před autem, které policii ujíždí.

 

 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz