Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Solidarita z Hradce Králové míří k tornádem zasažené jižní Moravě

25. 6. 2021 Autor: Foto: HZS JMK

page.Name
Situace, kterou normálně sledujeme v televizi z velké vzdálenosti v jiných zemích, se v noci na 25. 6. stala na Jižní Moravě v oblasti Hodonínska a Břeclavska. Tornádo se zde prohnalo obytnou oblasti a strhlo vše, co mu přišlo do cesty. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Tragédie si podle policie vyžádala už pět lidských životů. Solidarita celého státu se opět ukázala a na místo putují peníze, potraviny, oblečení a především hasičské záchranné jednotky z celé republiky. I hasiči z Hradce Králové jsou připraveni vyjet na místo.

 Hned ráno ke stolu zasedl krizový štáb města Hradec Králové. Kromě okamžité finanční pomoci město také zahájilo přípravu jednotek dobrovolných hasičů, které se v případě potřeby budou moci okamžitě přesunout na místo živelné pohromy. „Nikdo z nás si neumí představit, co lidé na Hodonínsku a Břeclavsku museli včera prožít a do jaké situace se dostali. Hned ráno jsem se sešel s vedoucím odboru krizového řízení, abychom společně probrali možnosti okamžité pomoci postiženým obcím. S kolegy z vedení města také diskutujeme možnost finanční pomoci,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. 

Připravena je vyrazit skupina hasičů po osmi lidech společně s technickými pomůckami. Mimo jiné by s sebou vezli dva kontejnery na stabilizaci budov nebo elektrocentrálu. Hasiči ale zatím čekají na pokyn z generálního ředitelství. Na místě bylo nasazeno celkem 194 jednotek a 267 kusů techniky. Na další vývoj se zatím čeká. 

Foto: HZS JMK

 

Tornádo zničilo i domov pro seniory. Budova je bez střechy, okna jsou vymlácená. Hradecký Domov U Biřičky se tak jal pomoci a organizuje nejen finanční pomoc, ale nabízí i náhradní ubytování pro seniory nebo matky s dětmi. Na místo se vydává skupina zaměstnanců Domova U Biřičky, kteří případné zájemce o azyl v Hradci Králové převezou. 

Během jedné noci bylo zřízeno několik dárcovských účtů, kam lidé posílají finanční podporu pro obyvatele jižní Moravy, kteří přišli o veškerý majetek. K pomoci se přidali i naši rakouští a slovenští sousedé, kteří neprodleně poslali na místo vozy a vrtulníky záchranné služby, které pomohly mnoha lidem. 

Jihomoravský kraj aktivoval krizovou linku na čísle 800 129 921, na které je možno nabízet pomoc pro postižené obce a jejich obyvatele. Linka bude v provozu i o nadcházejícím víkendu. Obracet se můžete i na e-mail dobrovolnici@jmk.cz a krajští koordinátoři se vám pak ozvou, až bude vaše pomoc aktuální. Zatím prosí všechny, aby na místo nejezdili. Hasiči potřebují klid a prostor na svou práci. 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz