Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Stavbu zbrusu nové lávky přes řeku Labe podpoří evropská dotace 103 miliony

23. 6. 2021

page.Name
Zhruba dvě třetiny nákladů na stavbu nové lávky přes řeku Labe by měla zaplatit evropská dotace ve výši 102,7 milionu korun, kterou získalo město Hradec Králové. Celkové náklady na tuto stavbu, která by měla začít po prázdninách, dosahují 133,7 milionu korun bez DPH. Stavbu lávky v lokalitě kongresového centra Aldis město připravuje od roku 2003. Bude patřit k jeho největším současným investicím.

Dotaci město získalo z evropského Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). „Jde o nejvyšší možnou částku, kterou jsme vzhledem k dotačním podmínkám a podané žádosti mohli získat,“ uvedla náměstkyně primátora pro finance Monika Štayrová. Původně město počítalo s nižší dotací. Její přijetí včera schválili radní.

Město pro stavbu již loni, a to ve čtvrtém výběrovém řízení, vybralo firmu SMP CZ z francouzské skupiny Vinci.  Předchozí dva tendry ztroskotaly na vysoké ceně, do prvního se nikdo nepřihlásil. Zvláštností navržené lávky je, že má být postavena málo obvyklou technologií speciálního vysokopevnostního betonu.

Stavba lávky je úzce spjata se výstavbou regionálního sídla Československé obchodní banky, které v lokalitě Aldis roste od roku 2018. Firma bude moci na staveniště nastoupit, až stavbaři dokončí budovu ČSOB. „Budova banky bude v srpnu uvedena do provozu. Se stavbou lávky bychom tedy mohli začít po prázdninách,“ sdělil náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Lávka by měla být hotová začátkem roku 2023.

Město se v původní smlouvě s ČSOB pod sankcí 15 milionů korun zavázalo, že lávku postaví do dubna 2020, což se nestalo. Radnice ale hrozbu pokuty odvrátila, když se s bankou dohodla na posunutí termínu o více než tři roky. Lávka propojí lokalitu Aldis s centrem města. V minulosti měli k projektu výhrady ochránci přírody.

Původní plán počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.

ČTK
Ilustrační foto