Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Benefice u Ambrože pomůže hradecké zvonohře, podpořila ji i Dagmar Havlová

4. 7. 2021

page.Name
První sváteční den prodlouženého víkendu, tedy zítřek, bude ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové ve znamení benefičního koncertu při Večeru pro Mistra Jana Husa. Zahájen bude v 18 hodin a věnován je jedinečné zvonohře, která by rozehrála věž tohoto kostela.

Při svátečním večeru vystoupí harfistka Kateřina Englichová a houslisté Jan a Ondřej Lébrovi. Koncert záštítila Dagmar Havlová, předsedkyně správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. V této souvislosti napsala dopis biskupovi zdejší Církve československé husitské Pavlu Pechancovi, v němž vyjádřila pdporu nejen projektu zvonohry, ale i benefičnímu koncertu.

„Jsem velmi ráda, že mohu vyjádřit svou přízeň události s cílem rozvíjet místní komunitu, vytvářet přívětivé a unikátní prostředí pospolitosti, propojovat naši společnost a kulturně ji obohacovat. Právě tyto hodnoty byly a jsou jedny z nejdůležitějších, které jsme s mým manželem vždy prosazovali. Přeji celému projektu úspěšný průběh a všem návštěvníkům koncertu radost z účasti,“ uvedla v dopisu biskupovi Havlová.

Projekt zvonkohry a s ním spojená úspěšná sbírka běží od roku 2009. Z vybraných peněz už bylo pokryto odlití a dodání všech plánovaných 50 zvonů a jejich srdcí. Hradecká zvonohra naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů i na známou historickou zvonkohru v pražské Loretě. Otevře se tím také spolupráce s Hudební katedrou na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, která o hru na zvonohru bude moci rozšířit své studijní programy.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto:
Zvonohra Hradec Kralové