Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Chcete se očkovat a nejste objednaní? Žádný problém, v Atriu bez registrace

28. 7. 2021

Chcete se očkovat a nejste objednaní? Žádný problém, v Atriu bez registrace 20 snímků
Kdo právě dnes vstoupil do Obchodního centra Atrium v Hradci Králové, nemohl si nevšimnout žlutého terče na podlaze s nápisem Tady očkujeme bez objednání a černou šipkou, která ho směrovala do prvního patra. Právě tam vzniklo nové očkovací centrum bez nutnosti registrace, který zřídila hradecká fakultní nemocnice.

Sotva kolem poledne otevřelo své dveře, začala se před ním tvořit fronta třiceti až čtyřiceti lidí, kteří se rozhodli naočkovat proti nákaze covid-19. „Přiznám se, že nejsem moc počítačově zdatná a registrace mně dělala potíže. Také jsem nebyla úplně rozhodnutá, jestli se chci naočkovat. Když jsem si ale přečetla informaci, že se v Atriu bude očkovat bez registrace, vyrazila jsem a jsem na sebe pyšná,“ řekla Salonkám před vchodem do očkovacího centra Jiřina Nová z Hradce Králové.

Při jeho otevření se dostavili na místo nejen zástupci fakultní nemocnice, ale také magistrátu. Jedním z cílů otevření centra v Atriu bylo přivést k očkování ty, kteří nebyli ještě rozhodnuti nebo mají problémy s registrací. To potvrdil i ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička. „Je řada lidí, kterým centrální systém nevyhovuje. Zahajujeme dnes očkování bez registrace a vidím, že se tady vytvořila přiměřená fronta, která svědčí o tom, že zájem o očkování je,“ uvedl ředitel s tím, že se předpokládá proočkování zhruba 100 lidí denně.

Královéhradecký kraj patří podle něj k nejúspěšnějším krajům v zemi, s nejvyšším procentem proočkovaných lidí. V současné době dostalo první dávků vakcíny 550 tisíc obyvatel kraje. Druhou dávku má 250 tisíc obyvatel. „Stále samozřejmě trvale udržujeme provoz očkovacího centra v areálu fakultní nemocnice,“ upozornil.

Mezi tím se do fronty zařadila čtveřice a ukázalo se, že jde o rodinu. „Jsme rádi, že máme možnost se naočkovat, aniž bychom se museli registrovat a pak někde hrozně dlouho čekat. Je to skvělý nápad,“ sdělila za všechny hlava rodiny. Jak se vyjádřil přítomný krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek Jaroslav Malý, je rád, že kolem třinácté hodiny čekalo na vakcínu zhruba čtyřicet lidí, což považuje za pozitivní. „Ta nálada není mezi obyvateli pro očkování vždycky příznivá,“ poznamenal.

K otevření veřejného očkovacího centra se vyjádřil rovněž primátor města Alexandr Hrabálek, který se domnívá, že je to jediný způsob, jak se s pandemií vypořádat. „Je nutné proočkovat co možná největší počet lidí a umožnit jim tak normální život, na jaký byli zvyklí. Tady v Atriu jde o  belmi jednoduchou záležitost: příjdu, píchnou mě, odejdu. Tím, že se nechám naočkovat, zmenšuji pravděpodobnost, že budu nákazu šířit dál,“ nechal se slyšet primátor.

V novém očkovacím centru v Atriu je podávána vakcína společnosti Pfizer/Biontech dvoudávkovým systémem jako ve fakultní nemocnici. „Chtěli jsme k očkování přirozenou cestou pozvat i další, kteří nebyli dosud registrovaní a nechtějí nikde čekat. To je myslím smyslem toho, proč otevřít očkovací místa pro lidi z ulice bez nutné registrace. Je to jediná možnost, jak se z té covidové šlamastyky dostat,“ poznamenal Místopředseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Jiří Řezníček.

Ředitel Palička prohlásil, že vakcíny pro očkovací centrum v Atriu je dostatečné množství a průběžně se tam kvůli nutné teplotě naváží. Centrum bude v provozu v pracovních dnech od 13 do 18 hodin. „Líbí se mi, že to jde rychle a že tady nebudu muset dlouho čekat. Vím o lidech ve svém okolí, kteří z nějakého důvodu očkování odmítají, tak je zkusím přesvědčit, aby zašli na vakcínu do Atria. Třeba se mi to povede,“ podotkla jedna z hradeckých zájemkyň o očkování proti covidu-19.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz