Sobota

2. července 2022

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Každý parní stroj má svůj příběh, řekl sběratel v rozhovoru pro srpnové Salonky

20. 7. 2021

Každý parní stroj má svůj příběh, řekl sběratel v rozhovoru pro srpnové Salonky 10 snímků
Pokud nevíte, co je to skutečná sběratelská vášeň a s tím související nadšení, vypravte se do hradecké části Malšovice ve směru ke Stříbrnému rybníku. Tam v rodinném domě žije Jan Tomek, sběratel parních strojů a nejen jich. Jeho příbytek nelze přehlédnout. Stojí před ním totiž mohutný parní stroj, na který je tento temperamentní muž náležitě hrdý.

Salonky se za ním dnes vypravily, aby se sběratelem i výrobcem této pozoruhodné techniky připravily rozhovor pro srpnový magazín Salonky. „Stojíme u parního stroje, který je z cukrovaru Syrovátka, kde sloužil do roku 2002. Rozhodl jsem se, že tento kolos, který byl vyroben v roce 1878 a váží více než 10 tun, nainstaluji před svým domem,“ pustil se do vyprávění o originální ozdobě hradecký sběratel.

To už ale s fotografem kráčíme do zahrady, kde Tomek vlastníma rukama vytvořil industriální pavilon ze starých pálených cihel doplněný tabulkovými továrními okny. Návštěvník se tak hned ocitne v 19. století, jak se říkalo, století páry. Uvnitř lze nalézt lokomobily, což jsou stroje, které na pole přitáhli koně a ty pak poháněly mlátičky.

A to není všechno. Součástí expozice je rovněž funkční transmise sloužící pro mechanický přenos hnací síly a mechanické práce z jednoho zdroje k více spotřebičům a také hodinový bicí stroj. Hračky, jak říká Jan Tomek, má umístěné v suterénu svého domu, kam nás také vede. „Každý parní stroj má svůj vlastní příběh, který by se dal dlouho vyprávět,“ sděluje ve svém království plném modelů parních strojů, na které je jaksepatří pyšný.

„Zájemce o starou techniku rád pozvu dál a vše jim s výkladem ukážu. Zájem o techniku 19. století mají i školní děti,“ říká sběratel a upozorňuje, že shánění sběratelských kousků tohoto typu je čím dál tím složitější. „Budu rád, když se mně někdo, kdo o existenci parních strojů ví, ozve a tím by se mohla sbírka rozšířit,“ přeje si Jan Tomek, jehož sběratelský příběh a povídání nejen o parních strojích najdete v srpnovém magazínu Salonky. Tak se těšte!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz