Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

O počasí, předpovědích i tornádech pro Salonky hovořila hradecká meteoroložka

7. 7. 2021

page.Name
Proč je počasí častým tématem hovorů? Byla letošní zima dlouhá nebo standardní? Jak dlouho platí spolehlivá předpověď počasí? Co způsobilo devastující tornádo na Břeclavsku? Na tyto a další otázky v rozhovoru do srpnového magazínu Salonky dnes v naší redakci na Velkém náměstí odpovídala meteoroložka Stanislava Kliegrová, vedoucí meteorologie a klimatologie hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

A bylo to skutečně poutavé a zajímavé vyprávění. Podle ní letošní sněhová nadílka, kterou Hradec Králové už dlouho nepamatoval, není ničím zvláštním. Zima, navíc doprovázená sněhem, se sice mohla zdá chladnější, protože v minulých letech tomu tak nebylo. Když však meteorologové zimu vyhodnocovali ve vztahu k delšímu období, zjistili, že byla stále teplejší než dlouhodobý průměr.

„V posledních letech jsme nebyli zvyklí na sníh v nižších nadmořských výškách, ale dříve tomu tak bylo. Možná to bude trochu překvapení, ale letošní zimu jsme celkově vyhodnotili na sníh jako docela chudou. V dubnu sice ještě sněžilo i v Hradci Králové, ale loni v prosinci bylo sněhu minimálně nebo vůbec. Dá se tedy říci, že šlo o standardní zimu,“ prozradila hradecká meteoroložka.

Salonky se s ní v rozhovoru bavily také na téma dešťů, předpovědí počasí a jejich spolehlivosti a nemohly vynechat ani nedávné nešťasné události na jižní Moravě, kde řádilo devastující tornádo. „Jde určitě o velmi extrémní jev, i když u nás není úplně neznámý. Existují zdokumentované případy z minulých let na našem území. Bohužel však musím konstatovat, že se tornádo nedá přesně předpovědět a s předstihem se na něj připravit,“ uvedla Stanislava Kliegrová. Celý rozhovor najdete v srpnovém vydání hradeckého magazínu Salonky.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz