Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

O titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2021 usilují tři objekty z Hradce

29. 7. 2021

page.Name
Šetnáct nominovaných staveb se letos utká o vítězství v 18. ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2021, kterou vyhlásil kraj ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Českou komorou architektů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR Hradec Králové.

Mezi nominovanými, kteří budou usilovat o tento prestižní titul, jsou také tři stavby z Hradce Králové. Tou první je Saunalautta, což je objekt plovoucí sauny umístěný na mole na hladině řeky Orlice. Navazuje na tradice finských plovoucích saun a její název Saunalautta v překladu znamená sauna na voru. Stavba zároveň doplňuje zázemí zátoky, která je již sto let spojena s přirozeným využitím řeky k relaxaci a osvěžení, jak dokazují i stále funkční objekty prvorepublikové plovárny.

Veřejně přístupná Saunalautta je moderní finská sauna s výhledem na řeku. K odpočinku a rozjímání lze následně využít jak molo, tak i střechu sauny. Objekt představuje lehkou dřevěnou stavbu s velkorysými prosklenými stěnami a je z dílny architekta Petra Šindeláře a vyrobena specializovanou firmou IQ Konstrukt s.r.o. Dalším hradeckým nominantem jsou Stavební úpravy a přístavba historické budovy Biskupského gymnázia.

Investor se rozhodl zakoupit sousední objekt - Jana Koziny ze 70. let ke zřízení odborných učeben a laboratoří pro výuku přírodovědných předmětů a matematiky. V nynějším objemu tohoto objektu budou situovány ve čtyřech podlažích výukové prostory, v přístavbě komunikační propojení s nezbytným hygienickým zázemím.

Třetím z nominovaných je přístavba dílny pro stavební obory SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové. Hala pro stavební obory byla vyprojektována firmou SVIŽN v roce 2016. Projekt navazoval na studii z roku 1997 zpracovanou Ateliérem DELTA 90 Ing. Arch. Františkem Křelinou. Investorem stavby byl Královéhradecký kraj a hala byla spolufinancována z fondů EU IROP. 

V současné době je využívána zejména pro výuku oboru tesař, ale výukové prostory mohou také využívat žáci oborů zedník a klempíř. Další stavby bojující o titul jsou z Trutnova, Dvora Králové, Slavětína, Jaroměře, Červeného Kostelce, Rychnova nad Kněžnou, Hořic, Jičína, Pece pod Sněžkou, Holohlav, Nového Hrádku a Náchoda.

Hynek Šnajdar
hynek@salonykhk.cz
Foto: kr-kralovehradecky.cz