Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Procházeli jsme sutí mezi troskami domů, řekl hradecký hasič Jan Čech

22. 7. 2021

page.Name
Byl čtvrtek 24. června. Několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě prošla večer extrémní bouře s krupobitím, a tornádem! Následky byly katastrofální. Stovky tamních lidí přišly o střechu nad hlavou. Téměř, jako lusknutím prstů se však v celé zemi vzedmula nevídaná vlna solidarity i praktické pomoci. Hned na druhý den do místa pohromy vyrazil první hasičský odřad z Královéhradecka.

„Něco jného je vnímat takovou situaci z médií, i když tam zazní příběhy lidí postižených přírodní katastrofou, a něco jiného je, když si ten rozsah a materiální škody uvědomíte až teprve na místě,“ řekl dnes pro srpnový magazín Salonky hasič Jan Čech, vedoucí oddělení Integrovaného záchranného systému a služeb Hradec Králové. Ten byl součástí prvního odřadu, který vyrazil do vesnice Mikulčice.

Podle něj na první vlnu pomoci jelo 36 lidí, z toho bylo 16 profesionálních hasičů, dva psychologové, zbytek byli členové dobrovolných jednotek z Hradce Králové a Třebechovic. Hradeckého hasiče nejen zarazila míra přírodní pohromy, ale zároveň mile překvapila pomoc dobrovolníků, kteří neváhali a všemožně se snažili odstranit následky tornáda. Po dvoudenní vysilující práci prvního odřadu se hasiči vrátili domů, aby je vystřídali další. Příběh hasiče Jana Čecha a jeho kolegů si přečtete v srpnovém magazínu Salonky.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz