Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Procházeli jsme sutí mezi troskami domů, řekl hradecký hasič Jan Čech

22. 7. 2021

page.Name
Byl čtvrtek 24. června. Několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě prošla večer extrémní bouře s krupobitím, a tornádem! Následky byly katastrofální. Stovky tamních lidí přišly o střechu nad hlavou. Téměř, jako lusknutím prstů se však v celé zemi vzedmula nevídaná vlna solidarity i praktické pomoci. Hned na druhý den do místa pohromy vyrazil první hasičský odřad z Královéhradecka.

„Něco jného je vnímat takovou situaci z médií, i když tam zazní příběhy lidí postižených přírodní katastrofou, a něco jiného je, když si ten rozsah a materiální škody uvědomíte až teprve na místě,“ řekl dnes pro srpnový magazín Salonky hasič Jan Čech, vedoucí oddělení Integrovaného záchranného systému a služeb Hradec Králové. Ten byl součástí prvního odřadu, který vyrazil do vesnice Mikulčice.

Podle něj na první vlnu pomoci jelo 36 lidí, z toho bylo 16 profesionálních hasičů, dva psychologové, zbytek byli členové dobrovolných jednotek z Hradce Králové a Třebechovic. Hradeckého hasiče nejen zarazila míra přírodní pohromy, ale zároveň mile překvapila pomoc dobrovolníků, kteří neváhali a všemožně se snažili odstranit následky tornáda. Po dvoudenní vysilující práci prvního odřadu se hasiči vrátili domů, aby je vystřídali další. Příběh hasiče Jana Čecha a jeho kolegů si přečtete v srpnovém magazínu Salonky.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz