Sobota

1. dubna 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V Gayerových kasárnách vzniknul moderní muzejní depozitář za 270 milionů

7. 7. 2021

page.Name
Rozsáhlá přestavba Gayerových kasáren v centru Hradce Králové na moderní muzejní depozitář za 270 milionů korun je hotová. Stavební práce, které trvaly od září 2019, již skončily. Ještě v létě by se do něj měli začít stěhovat pracovníci Muzea východních Čech a poté i sbírky Jde o největší investiční akci kraje v kultuře za poslední roky.

„Zmodernizovaná budova Gayerových kasáren včetně nové přístavby je zkolaudovaná a nyní ji začneme vybavovat nábytkem a regálovými systémy pro muzejní depozitář,“ uvedl náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček. Většinu nákladů přestavby zaplatí dotace z evropského programu IROP. Vybavení budovy přijde na dalších 57 milionů korun. Depozitář bude uchovávat asi 2,5 milionu sbírkových předmětů, které má muzeum nyní v náhradních skladech.

Stavbaři kromě kompletní rekonstrukce původních kasáren také postavili novou přístavbu před budovou, v níž budou badatelská pracoviště. Při přípravě stavby objevili archeologové pozůstatky bývalé hradecké pevnosti. Kvůli tomu musela být přístavba založena na pilotech. Část vykopávek budou moci návštěvníci vidět prosklenou podlahou.

Zřizovatelem muzea a investorem stavby je Královéhradecký kraj. V bývalých kasárnách byly před opravou depozitáře a odborná pracoviště Muzea východních Čech, která jsou zatím v provizorních prostorech. Kraj plánuje zrekonstruovat také sousední Vrbenského kasárny, které tvoří s Gayerovými kasárnami a dalšími objekty jeden areál. Cílem je vytvořit v areálu muzejní kampus s navazujícími prostory pro konání kulturních a jiných akcí.

V areálu Gayerových a Vrbenského kasáren společnost ISP Hradec Králové před dvěma lety otevřela parkovací dům Jana Gayera pro 284 automobilů. Investice činila 135 milionů korun. Firma ISP v Hradci Králové na základě koncese od města provozuje parkovací systém. V areálu kasáren jsou také tři bývalé pevnostní objekty patřící městu. Sídlí v nich například pracoviště registru vozidel, odboru dopravy a pronajaté je mají různé komerční subjekty.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto