Čtvrtek

2. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Víte, co je to origami a jak se tvoří? Odpovědi zná jeho tvůrce Břetislav Kvapil

8. 7. 2021

page.Name
Má dva zápisy v České databance rekordů Agentury Dobrý den v Pelhřimově. Břetislav Kvapil z Hradce Králové, který nám dnes v naší redakci poskytl rozhovor pro srpnový magazín Salonky, je totiž mistr japonské techniky origami, což je umění skládání rozličných motivů z papíru.

Do knihy rekordů se dostal loni a letos s miniaturními modely jeřába a Kawasakiho růže. Tvorba origami je pro Břetislava relaxací a odpočinkem. Věnuje se jí několik let a hodlá v tomto směru pokračovat. „Trpělivost, určitá zručnost a také smysl pro detail, to jsou asi nejdůležitější vlastnosti tvůrce origami,“ řekl nám dnes hradecký rekordman.

Mnoho lidí řadí tuto techniku mezi ruční práce, ale je to jen jedna strana mince. „Origami může skládat každý. Pokud je motiv jednoduchý, lze to řadit mezi ruční práce. Pokude je však složitý a náročný na skládání, považuji už origami za umění,“ prozradil Břetislav, jehož snem je vytvořit draka, který je ale podle něj neskutečně složitý. Rád by se také ještě tak zvaným modulárním origami dostal opět do knihy rekordů.

Pokud se tedy chcete dozvědět něco více o japonské technice origami, jeho hradeckém tvůrci Břetislavu Kavapilovi, který je zaměstnancem banky a jehož dalším koníčkem je hledání „pokladů“ s detektorem kovů v rukou, vše podstatné si přečtete v rozhovoru s tímto českým rekordmanem v srpnovém magazínu Salonky, jenž pro vás čtenáře právě připravujeme.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz