Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Hradecké školy se připravují na návrat dětí, rotační výuku doplní samotestování

9. 4. 2021

page.Name
Rozhodnutím vlády se v pondělí do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol tak zvaným rotačním způsobem. To znamená, že třídy se budou střídat po týdnech prezenční a distanční výuky. Všechny „základky“ v Hradci Králové se nyní pilně připravují nejen na tento způsob výuky, ale také na testování žáků, které bude probíhat formou antigenního samotestu dvakrát týdně – v pondělí a ve čtvrtek.

Podle Romana Poldy, ředitele Základní školy Štefánikova, největší ve městě, mají kantoři tohoto vzdělávacího zařízení hodně práce na přípravu zahájení pondělního rotačního vyučování. „Snažíme se všechno připravit tak, aby to hned na začátku klapalo. Polovina žáků bude týden online, druhá pak ve škole,“ uvedl ředitel.

V pondělí do této školy nastoupí zhruba 270 dětí, kdy dojde k samotestování kvůli vyloučení nákazy covidem-19 s tím, že učitel s žákem při tom nebude v žádném fyzickém kontaktu. Hodně probíraným tématem je také očkování učitelů. „Učitelé ve věku pětačtyřicet let a výše už byli očkováni první dávkou vakcíny,“ poznamenal ředitel Polda.

Do lavic Základní školy Josefa Gočára v pondělí usednou žáci z první, třetí a dvou pátých tříd, zatímco druhá polovina, tedy děti z druhých, čtvrtých a dalších dvou pátých tříd, se bude vzdělávat online doma. V následujícím týdnu se vystřídají, což potvrdil ředitel školy Petr Sadílek. „Podle manuálu jsme žáky prvního stupně rozdělili na dvě části. Jedna polovina přijde do školy, druhá se bude vyučovat distančně doma.“

Ráno po příchodu do školy budou děti rozděleny na skupiny a dojde k samotestování, do nehož nebudou učitelé nijak zasahovat. „Rodičům žáků prvních, druhých a třetích tříd umožníme, aby u testování, které proběhne kvůli dostatku prostoru ve dvou učebnách, byli přítomni osobně. V této souvislosti jsem jim rozeslal instruktážní video ministerstva školství, aby na to děti připravili,“ prozradil ředitel.

Pokud někteří rodiče z nějakého přesvědčení nebudou chtít na testování přistoupit, jejich děti zůstanou doma a bude jim školou poskytnuta podpora po dobu, kdy nebudou v lavicích. V dalším týdnu se již budou vzdělávat online. „Nedokážu odhadnout, kolik takových případů bude. Věřím ale, že rodiče budou rozumní, děti do školy pošlou, protože ty potřebují kolektiv svých spolužáků,“ řekl Sadílek. Zaměstnanci této školy zatím prošli druhým očkování proti covidu-19. „Očkování běží, není v tom problém,“ dodal.

Také Základní škola SEVER se intenzivně připravuje na rotační výuku. Jak Salonkám sdělil její ředitel Milan Kučera, v pondělí dorazí do školních lavic první a třetí třídy včetně jedné čtvrté. „Ráno se děti otestují, případně dorazí rodiče, kteří budou testovaní na jiném místě. Potom budou žáci postupně chodit do třídy,“ nastínil pondělní scénář ředitel.

Případy, že by rodiče nesouhlasili se samotestováním svých dětí, jsou podle Kučery výjimečné. „Vím jenom o dvou případech, kde jsou ale zdravotní problémy v rodině,“ vysvětlil ředitel, který nám řekl, že v současné době je škola s očkováním kantorů trochu na štíru, protože zatím zhruba polovina učitelů není očkovaná.

Nicméně zahájení alespoň tohoto způsobu výuky si ředitel školy pochvaluje. „Je dobré, že se děti setkají a uvidí se naživo. Doufám, že to bude pokračovat dál, rotační výuka brzy skončí a nastane ta normální. To ale bude asi až v září,“ myslí si Kučera. V podobném duchu, jako tyto tři zmíněné školy  se na pondělní způsob výuky pilně připravují i další stejná vzdělávací zařízení v Hradci Králové. Tuto novinku vítají rovněž rodiče, které jsme oslovili.

„Myslím si, že to bude úleva nejen pro rodiče, ale hlavně pro naše děti. Trvalou distanční výuku, která rodiče menších dětí neúměrně zatěžuje, si do budoucna moc nedokážu představit. Mám syna a dceru ve věku osm a devět let. Obě děti se moc do školy těší na svoje spolužáky. Samotestování samozřejmě respektujeme, považujeme to za způsob, jak se vyhnout zbytečným komplikacím,“ prozradila maminka Adéla Dušková z Hradce Králové.

Také Ondřej Novotný z téhož města nemá se samotestováním svých potomků problém. „Je to vyloženě pro dobro věci a také cesta, jak konečně otevřít školy. V dnešní době je epidemická bezpečnost podle mého mínění na prvním místě. Syn chodí do čtvrté třídy a nemůže se dočkat až konečně potká své kamarády tak, jak byl v minulosti zvyklý. Včera mi říkal, že to je podobné, jako kdyby jel na nějaký dlouho slibovaný výlet, a to je moc fajn.“

JAK TO BUDE S TESTOVÁNÍM ŽÁKŮ
V ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH

Testovat se musí dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek.
Používat budou antigenní testy. Provádět si je budou sami.
Komu vyjde pozitivní, bude muset na PCR test.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Miloš
Šálek, archiv Salonek