Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lidé zřejmě nakažení indickou mutací mají izolaci, rizikové kontakty karanténu

24. 4. 2021

page.Name
Dva lidé s podezřením na tak zvanou indickou mutaci koronaviru jsou v izolaci, další rizikové kontakty v karanténě. Podle mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové Veroniky Krejčí byl případ nahlášen hradecké KHS v pátek 16. dubna. Mluvčí potvrdila slova ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, který řekl Právu, že indickou mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie.

Podle ministra je případ relativně dobře vytrasován, nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka. Mluvčí hygieny řekla, že pro stoprocentní potvrzení indické mutace koronaviru se čeká na výsledky z Národní referenční laboratoře, která vzorky zkoumá. „Stoprocentně to ještě potvrzené není. Sekvenace je zatím neúplná, ale ukazuje na indickou mutaci. Předpokládá se, že se to potvrdí,“ uvedla.

Zatím není potvrzeno, jestli je indická mutace infekčnější nebo odolnější vůči vakcínám. „Jednalo se skutečně o indickou studentku, v rámci epidemiologického šetření byly zjištěny další čtyři rizikové kontakty. Předpokládáme, že primárním zdrojem nákazy je jedna osoba z těchto kontaktů, která cestovala během března do Indie, po návratu neměla žádné příznaky a nakazila svou spolubydlící, u které se příznaky objevily,“ sdělila mluvčí.

Pozitivita, jak Krejčí dále oznámila, se následně potvrdila i u osoby, která byla v Indii. „Další tři osoby měly negativní výsledek testu. Pozitivní jsou nyní stále v izolaci, rizikové kontakty v karanténě. Zdá se a věříme tomu, že k dalšímu šíření onemocnění v souvislosti s tímto případem nedošlo,“ dodala.

Královéhradecký kraj spolu s Karlovarským krajem vykazuje v poslední době nejmenší zasažení epidemií v republice. V přibylo ke čtvrtku 22. dubna za sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel téměř 65 nakažených.

ČTK
Ilustrační foto