Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na jednom oddělení fakultní nemocnice, kde byli covid pacienti, obnovili provoz

9. 4. 2021

page.Name
K vítané změně související s poklesem případů počtu nakažených covidem-19 došlo nyní ve Fakultní nemocnici (FN) v Hradci Králové. Ta dnes totiž obnovila provoz na jednom z oddělení ortopedické kliniky, které v minulých měsících společně s dalšími pracovišti nemocnice sloužilo pro pacienty s touto nákazou.

Jak potvrdil mluvčí nemocnice Jakub Sochor, obnovení provozu bylo možné díky postupnému úbytku počtu pacientů s covis-19. Zatímco například na začátku března bylo v nemocnici hospitalizovaných 210 pacientů s covidovou infekcí, nyní je jejich počet zhruba poloviční. „Výraznější pokles počtu pacientů evidujeme především na standardních lůžkách, na jednotkách intenzivní péče jsou počty hospitalizovaných stále relativně vysoké a dosahují několika desítek pacientů ve vážném stavu, ale i tam počty pozvolna klesají,“ uvedl ředitel FN Vladimír Palička.

Díky poklesu počtu pacientů nemocnice dosud mohla uzavřít čtyři z 12 oddělení pro pacienty s covid-19. Kromě oddělení, kde byl dnes obnoven provoz, nemocnice další tři oddělení zakonzervovala a prozatím je nechává v rezervě pro případný další nárůst počtu pacientů s touto nákazou a bude je uvádět do provozu postupně. FN nyní intenzivně připravuje další obnovování provozu jednotlivých oddělení. Jeho rychlost bude záležet na vývoji epidemie a také na personální situaci.

„Stále evidujeme vysoký počet z různých důvodů v práci nepřítomných zaměstnanců, například zdravotníků nám chybí zhruba 300, což samozřejmě obnovování provozu komplikuje. Na druhou stranu víme, že mnozí pacienti čekají i na opakovaně odložené výkony a chceme jim co nejdříve pomoci,“ sdělil ředitel. Podle nemocnice, která musela neakutní operační výkony odložit v souvislosti s epidemií loni na jaře, na podzim a poté i v zimě, se objednávání pacientů během obnovování neakutních operací bude řídit klinickým stavem pacientů a potřebností výkonů.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto