Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Názory na revitalizaci Velkého náměstí se liší, primátor kritizoval odchod zastupitelů

27. 4. 2021

page.Name
Zasedání zastupitelstva Hradce Králové mělo včera nejen poměrně zdlouhavý průběh vzhledem k důležitým bodům programu, ale také v průběhu jednání nečekanou vsuvku při bodu, který se týkal rekonstrukce Velkého náměstí. Další postup totiž doprovázela živější a ostřejší diskuze zastupitelů.

Vše vyvrcholilo v okamžiku hlasování o realizaci prvních tří etap, kdy došlo podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) ke zmatečnému hlasování. „Toto hlasování jsme chtěli zopakovat. Při naší žádosti o revokaci hlasování došlo k těžko pochopitelnému manifestačnímu odchodu některých zastupitelů ze sálu, aniž by si nechali vysvětlit důvody,“ postěžoval si ve svém dnešním prohlášení primátor.

V této souvislosti se nechal slyšet, že revokace hlasování je zcela běžným mechanismem v zastupitelstvech i v parlamentu při nejasnosti v hlasování či při omylu hlasujícího. „Odchodem některých zastupitelů nastala naprosto mimořádná situace, která ohrozila usnášení schopnost zasedání, a tím de facto běžné fungování a rozvoj města,“ tvrdí Hrabálek.

Zpět ale k záměru rekonstrukce náměstí. Jako tragickou hodnotí přípravu etapizace této rekonstrukce zastupitel Martin Hanousek (ZPHZ). „Jako zastupitelé nemáme žádné podklady, jak má rekonstrukce následovat. Nemáme ani informace, kolik mají stát projekční práce,“ řekl. Zastupitelka Pavlína Springerová (HDK) sdělila, že souhlasí s revitalizací tohoto centrálního prostoru města.

„Na druhou stranu jsme ale zásadně proti budování podzemního parkoviště v prostorách pod Velkým náměstím. Bereme to jako věc naprosto nezodpovědnou. Není to v souladu s územním plánem, jsou tam obrovská hydrogeologická i archeologická rizika. Navíc naše město nemá finanční prostředky na tak velký projektový záměr,“ upozornila Springerová.

Zastupitel Jan Čáp (KDU-ČSL, zvolený za Koalici pro Hradec) prozradil, že podporují nultou etapu zahrnující opravu podloubí. „Myšlenku hloubit nějaké podzemní parkoviště moc nepodporujeme,“ dodal. Klub ANO s navrženou koncepcí souhlasí. „Nultou etapu, což je oprava podloubí, a následné etapy bychom udělali za použití současné dokumentace pro územní rozhodnutí. U podzemního parkoviště probíhá doprojednání možností, kde by se mělo prokázat, jestli to možné je, nebo není,“ doplnil zastupitel Jiří Langer (ANO 2011).

O rekonstrukcí Velkého náměstí se hovoří řadu let. Už v roce 2009 zvítězil návrh zdejšího architektonického ateliéru ARN STUDIO. Kvůli řadě okolností se celý proces zastavil a do současné doby k rekonstrukci nedošlo. Na Velkém náměstí se prakticky zastavil kulturní a společenský život a jeho prostor se stal jedním velkým parkovištěm motorových vozidel.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto